Суд в Гаазі – не супермен. Треба самостійно розслідувати злочини під час Євромайдану – експерт

Дата: 22 Листопада 2016
A+ A- Підписатися

Міжнародний кримінальний суд (МКС) в Гаазі – не супермен, злочини потрібно розслідувати самостійно.

Таку думку висловив Микола Гнатовський, доцент кафедри міжнародного права Інституту міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

Він скептично ставиться до ідеї розслідування злочинів під час Євромайдану силами МКС.

“Ідеться про вбивство великої кількості людей вчинене державою за наказом осіб, які керували державою, або держава там була суттєво задіяна. Тут йдеться про право на життя, гарантоване Конституцією України та міжнародними документами. Основний обов’язок саме держави організувати ефективне розслідування цих злочинів. Вона ні на кого не має перекладати своє зобов’язання”, – цитує експерта кореспондент Центру інформації про права людини

“Практика Європейського суду з прав людини дуже чітко розкриває, що таке ефективне розслідування. Воно має бути швидким, повним, всебічним і має бути кримінальна відповідальність винних. Цього не було зроблено Україною навіть після того, як змінилася влада і коли почався процес очищення”, – шкодує Микола Гнатовський.

Експерт також вказує, що Україна не врахувала пояснення спеціально створеної Міжнародної дорадчої групи Ради Європи, яка розкрила проблеми розслідувань і пояснила, що потрібно зробити, аби воно стало ефективним. Натомість ведуться розмови, що “Гаазький трибунал усіх покарає”.

“Мені кажуть, що у нас суди недолюстровані, якщо МКС буде цим займатись, то швидше Януковича з Москви дістануть. Хто вам це сказав? По-перше, МКС буде розглядати справи значно довше у порівнянні з українським судом. По-друге, якщо Росія не бажатиме видавати певних осіб, яких ми визнаємо винними чи підозрюватимемо у злочинах, вона їх і не видасть. Якщо МКС буде запитувати Росію про видачу, у Росії немає жодних зобов’язань перед судом в Гаазі”, – пояснює Микола Гнатовський.

“МКС за визначенням може оперувати тільки тією інформацією, яку в ході розслідування дадуть йому українців. У тому суді не такі великі сили. Не треба уявляти їх суперменами, що вони сюди приїдуть і все нам порозслідують. Ми не можемо розраховувати, що за нас буде робити роботу шановна африканська жінка, яка працює прокурором в Гаазі. Це несерйозно. Ми велика європейська держава, у нас мають бути органи, які відповідають вимогам європейської держави”, – наголошує Микола Гнатовський.

Нагадаємо, увечері 20 листопада Генеральний прокурор України Юрій Луценко вирушив до МКС, аби обговорити можливості розгляду судом злочинів, вчинених проти активістів Євромайдану.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: