Стрес, тривога та нестача коштів призвели до того, що майже половина українців менше піклуються про здоров’я

Дата: 07 Квітня 2023
A+ A- Підписатися

Майже половина (49%) опитаних мешканців України через високий рівень стресу та тривоги, нестачі коштів та сил стали менше піклуватися про себе з початку повномасштабного вторгнення.

Про це свідчать дані опитування, проведеного на замовлення фармацевтичної компанії “Дарниця”. 

Ілюстраційне зображення. Фото: healthpolicy-watch.news

Соціологи Gradus Research опитали у березні поточного року загалом 1005 чоловіків та жінок віком 18–60 років з міст із населенням понад 50 тисяч людей.

Дослідження не враховує Херсонську, Донецьку та Луганську області, втім, торік експерти ВООЗ казали, що система охорони здоров’я на Сході України через російське вторгнення фактично опинилася на межі краху, а тому ті, кому потрібна допомога, не мають куди звернутись по неї. 

Дослідники, які провели опитування, кажуть, що тенденція менше піклуватись про своє здоров’я притаманна віковій групі 25–34 років. 

Судячи з даних опитування, поменшало тих, хто здає аналізи, займається спортом та стежить за харчуванням.

Переважна більшість (86%) говорить, що після повномасштабного вторгнення Росії часто відчуває стрес, знервованість та пригнічення, а найбільше страждають від стресу жінки (88%) та вікова група 55–60 років (91%).

Пацієнтка Запорізької дитячої лікарні торік. Фото: твіттер-акаунт Павла Ковтонюка

Чимало опитаних розповіли, що мають проблеми зі сном: 

  • у 55% респондентів тривалість сну зменшилася;
  • у 75% при цьому погіршилася і якість сну.

Серед основних проблем погіршення якості сну назвали часте прокидання серед ночі, надокучливі жахіття та відсутність відчуття відпочинку після сну. Найгірше сплять жінки та вікова група 45–60 років.

Втім, серед людей віком 18–24 років показники інші: серед них 21% має тривалість сну більше ніж 8 годин, а про погіршення повідомили 48%. Про тривалість сну, як у респондентів цього віку, розповіли тільки 9% з інших вікових категорій.

Серед опитаних віком 18–24 років також менше тих, хто мало піклується про здоров’я, лише 39% розповіли про це, а 28% приділяють здоров’ю навіть більше уваги, ніж до 2022 року. 

Автори дослідження кажуть про “трохи більшу стресостійкість молоді в порівнянні з іншими верствами населення”.

“Українці почали значно менше займатися спортом та стежити за здоровим харчуванням, відклали планові обстеження, а також зменшили вживання вітамінів, а натомість почали пити заспокійливі”, – окреслюють основні тенденції аналітики. 

Нагадаємо, що щонайменше три тисячі українців померли під час повномасштабного російського вторгнення, бо не мали доступу до лікування хронічних захворювань.

Цього року з державного бюджету на охорону здоров’я піде понад 200 мільярдів гривень, а більша частина має покрити витрати на реалізацію програми медичних гарантій. 

Фотографія обкладинки: cgdev.org

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter