Списки нового обміну уточнюватимуть після візиту Червоного Хреста на окуповані території – Пристайко
Списки на обмін, про який у межах “нормандського формату” домовилися Росія та Україна, остаточно уточнять тільки після візиту представників Червоного Хреста на окуповані території.
Про це в інтерв’ю УНІАН розповів очільник МЗС Вадим Пристайко.
За його словами, майбутній обмін відрізняється від того, який відбувся у вересні, коли до України повернули, зокрема, Сенцова, Кольченка, Балуха та інших.
“Зараз ми говоримо про тих, хто знаходиться на території Криму, території Росії та за межами лінії дотику (на окупованій частині Донецької і Луганської областей. – Ред.). Вони умовно поділені на три категорії, але для нас це велика частина всіх погоджених прізвищ. Є частина, яка залишається поза межами цих списків, і є та частина, про яку я вже згадував, це велика частина – декілька сотень людей, які зникли безвісти. Тобто їхні рідні вважають, що вони все ще живі і їх просто треба включити в ці списки”, – сказав він.
Пристайко зазначив, що місія Червоного Хреста цього тижня спробує потрапити на окуповані території, аби дізнатися, чи є там зниклі безвісти, яких, за різними оцінками, майже 500.
“Поки місія Червоного Хреста не прибуде на ту сторону, не перевірить і не доведе, чи ці люди живі, чи ні, до цього часу в нас буде зберігатися відчуття, що ми когось забули, про когось ще не згадали і хтось ще має бути забраний і обміняний. Я не хочу називати цифри. Вони ще не остаточні. Крім того, теперішній обмін вимагає більш гнучкого підходу, і буде нерівна кількість людей. Усе залежить від того, яка межа можливого в переговорних командах”, – запевнив очільник МЗС та додав, що Україна готова до дуже серйозних компромісів для того, щоб забрати максимальну кількість людей.
Водночас міністр закордонних справ підкреслив, що гарантій повернення людей з полону досі не існує:
“Безумовно, якби вони (гарантії. – Ред.) існували, напевне, ці люди давно б уже не сиділи, ми б їх давно вже забрали”.
Відомо, що в межах Нормандського саміту, який відбувся в Парижі 9 грудня, Україна та Росія домовилися про обмін утримуваними особами за принципом “всіх на всіх” до 31 грудня.
Нещодавно колишній співробітник так званої “військової прокуратури ДНР” Сергій Лук’яненко, який після повернення на підконтрольну Україні територію почав співпрацювати з СБУ, розповів, що бойовики “ДНР” утримують у полоні десятьох українських військових, яких раніше вважали зниклими безвісти або загиблими. Їх не заносять до списків обміну, адже вони відмовляються визнавати свою провину.