Щодо очільниці ІМІ розслідують провадження за коментар у медіа про торгівлю журналістськими посвідченнями

Дата: 21 Січня 2021
A+ A- Підписатися

Національна поліція підтвердила виданню ZMINA інформацію про початок провадження за заявою проти керівниці Інституту масової інформації Оксани Романюк, яка розповіла в коментарі “Детектору медіа” про продаж журналістських посвідчень громадською організацією “Журналісти проти корупції”.

Про це йдеться у відповіді на інформаційний запит видання ZMINA.

Фото Микола Мирний (ZMINA)

Як повідомили в поліції, відповідне провадження почали за заявою засновника згаданої Романюк організації та очільника однойменної інформагенції Сергія Кота 31 грудня 2020 року і станом на 20 січня 2021 ще розслідують.

Кот звинувачує медіаекспертку у завідомо неправдивому повідомленні про злочин (частина 1 статті 383 ККУ). Водночас на сайті його організації досі розміщено повідомлення, в якому пропонується за сплату членських внесків видати будь-кому журналістське посвідчення, а ця людина тоді зобов’язується брати участь у громадських заходах організації та публікувати на її сайті не менш ніж одну статтю на місяць. Також там зауважується, що мати журналістське посвідчення буде корисно переліку осіб, куди внесено “юристів”, “підприємців”, “місцевих депутатів” та “автолюбителів, які люблять подорожувати”.

Окрім того, стало відомо, що Сергій Кот ще раніше, 3 грудня 2020 року, подав скарги до Комісії з журналістської етики та Незалежної медійної ради й написав листа “Детектору медіа”, в якому заперечив звинувачення.

29 грудня 2020 року КЖЕ визнала скаргу Кота неправомірною і встановила в його діях порушення Кодексу етики українського журналіста, закликавши негайно припинити надавати за гроші статус журналіста особам, які не ведуть журналістської діяльності, та зупинити рекламну кампанію для залучення таких “журналістів”.

Своєю чергою з початку 2021 року на сайті “Журналісти проти корупції” стали з’являтися дискредитаційні матеріали щодо Оксани Романюк, в яких її називають “грантожеркою” та вдаються до особистих образ. Переважно це передруки різних дискредитаційних текстів і відео за попередні роки.

У деяких із них в негативному ключі згадується і медіаекспертка, очільниця ГО “Детектор медіа” Наталія Лігачова (наприклад, друга стаття, зображена на розміщеному нижче скриншоті, – передрук позаторішнього матеріалу ютуб-каналу Klymenko Time, заснованого ексміністром доходів і зборів часів президентства Віктора Януковича), а також – після публікації рішення КЖЕ – члени комісії. Станом на 21 січня з початку року на цьому сайті шість текстів, присвячених дискредитації активістки.

Тут і раніше: скриншоти із сайту “Журналісти проти корупції”

Нагадаємо, Комісія з журналістської етики ще у 2017 році звертала увагу на діяльність ГО “Журналісти проти корупції” і висловлювалася про можливе зловживання видаванням службових посвідчень як за умови наявності дійсного свідоцтва про реєстрацію інформаційного агентства чи друкованого ЗМІ, так і тим паче за його відсутності, якщо йдеться про такі дії виключно для надання певних юридичних переваг тим чи іншим особам за гроші.  

Оксана Романюк є виконавчою директоркою ГО “Інститут масової інформації” (ІМІ) з 2013 року, а також представницею в Україні “Репортерів без кордонів”. У межах своєї діяльності ІМІ проводить моніторингові дослідження (найвідомішим з яких є “Барометр свободи слова”, що фіксує випадки переслідування за журналістську діяльність), аналізує та розробляє законодавчі ініціативи в медійній сфері, посібники для журналістів, проводить тренінги для них тощо.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter