Щодня 140 жінок гинуть через насильство з боку партнера чи родича – звіт ООН про феміцид
Близько 140 жінок і дівчат у світі щодня гинуть через насильство, яке вчиняють їхні партнери або родичі.
Про це йдеться у звіті про феміцид, який опублікувала організація “ООН Жінки” (UN Women), пише The Guardian.
Згідно з документом, 2023 року чоловіки вчинили умисне вбивство більш ніж 85 тисяч жінок. З них понад 51 тисячу (або 60%) загинули від рук власних партнерів або близьких родичів.
Експерти наголошують, що найнебезпечнішим місцем для жінок залишається їхній дім, де вони найчастіше стикаються з насильством, яке завершується смертю.
Заступниця виконавчого директора “ООН Жінки” Нярадзай Гумбонзванда зазначила, що жінки зазнають насильства саме в домашніх чи приватних умовах, де вони мають почуватися максимально захищеними. Вона також зауважила, що подані цифри є лише вершиною айсберга, оскільки не всі випадки смертей жінок реєструються, а їхні причини не завжди визначають як феміцид.
Найвищий рівень феміциду, пов’язаного з насильством у родині чи з боку партнера, зафіксували в Африці, де загинули понад 21 тисячу жінок. Далі – Америка та Океанія.
У звіті також згадується, що у Франції, Південній Африці та Колумбії значна кількість жінок, убитих своїми партнерами, раніше зверталися до правоохоронців зі скаргами на насильство.
Водночас представники “ООН Жінки” звертають увагу на низьку якість збору даних у багатьох країнах, що обмежує глобальне оцінювання рівня феміциду. Урядові установи в більшості країн лише частково ведуть статистику про випадки насильства, які трапляються поза межами дому.
У звіті зазначається, що, хоча багато держав починають активно боротися з феміцидом, їхня відповідальність за ці зусилля залежить від наявності якісної та доступної статистики про злочини проти жінок. Покращення збору даних може підвищити ефективність державних заходів і їхню відповідальність у боротьбі з насильством проти жінок.
Нагадаємо, що український уряд запустив нову хвилю національної кампанії про домашнє насильство “Розірви коло”, яка має зруйнувати сталі стереотипи щодо цього явища та допомоги потерпілим знайти підтримку.
Проблема домашнього насильства була актуальною для України й до великої війни, однак після її початку вона загострилась. Так, 2022 року кількість звернень до правоохоронців щодо насильства в родині сягнула понад 244 тисячі, а вже наступного року – понад 291 тисячу.
Досі майже кожна четверта жінка (23%) віком від 15 років зазнала фізичного насильства та одна з чотирнадцяти (7%) – сексуального. Водночас лише кожна третя потерпіла звертається по допомогу.
У новій хвилі кампанії використовуватимуть кілька гасел, наприклад “Мовчання – НЕ золото”, “Б‘є – значить НЕ любить” та “Не хочеш, то НЕ мусиш”. Автори ідеї в такий спосіб пропонують звернути увагу на традиційні висловлювання та приказки, які неусвідомлено повторюють люди та які лише сприяють замовчуванню і толеруванню насильства.