“Сексизм – не точка зору”: Комісія з журналістської етики публічно засудила видання “Хвиля” за дискримінацію жінок

Дата: 26 Липня 2021
A+ A- Підписатися

Комісія з журналістської етики оголосила публічний осуд інтернет-виданню “Хвиля” через публікацію “Українська жінка як убивця сім’ї”. Автор колонки Всеволод Непогодін, на думку членів комісії, порушив щонайменше два пункти Кодексу етики українського журналіста щодо відокремлення фактів, суджень та припущень одне від одного та заборони дискримінації через стать, мову, расу, релігію, національне, регіональне чи соціальне походження або політичні вподобання. 

Про це повідомили на сайті КЖЕ.

Автор тексту Всеволод Непогодін. Скріншот з відео

Публікація російською мовою під заголовком “Українська жінка як убивця сім’ї” з’явилася на сторінці інтернет-порталу “Хвиля” 12 липня поточного року в рубриці “Аналітика”. У ній автор, посилаючись на власний досвід та розмови зі знайомими, намагається, на його думку, аналізувати питання краху інституту сім’ї.

Текст спричинив обурення в мережі, зокрема через сексистські твердження, оцінювання жінок за зовнішністю та інші дискримінаційні слова.

“Вискочити заміж хоч тушкою, хоч опудалом і перекласти свої суто особисті проблеми, турботи і мрії на чоловіка – ось що в голові в примітивних деіндустріалізірованих дам… Немає такого дна, яке б не пробили українські жінки… З української жінкою сім’ю побудувати практично неможливо”, – стверджує автор Всеволод Непогодін

Як зазначають члени КЖЕ у своєму висновку, оскільки матеріал розмістили в розділі “Аналітика”, то читач, вочевидь, очікує від журналіста аргументів, підкріплених фактами, цифрами та цитатами, а також збалансованого висвітлення всіх думок. Однак нічого цього в колонці Непогодіна експерти не знайшли: 

“У матеріалі висновки випливають не з усебічного неупередженого аналізу проблеми, а з особистого досвіду й бачення автора. Журналіст навіть не намагається бути об’єктивним. Автор робить безпідставний висновок, нібито рівень освіти сучасних жінок набагато нижчий, ніж у попередніх поколінь. Матеріал не містить згадок про будь-які експертні дослідження, які б підкріплювали сказане автором. Посилання на джерела заміняють посилання на досвід друзів автора або особистий досвід”.

Члени КЖЕ підкреслюють, що публікація Непогодіна містить чи не весь спектр шкідливих гендерних стереотипів та зразків сексизму. Так, в образливій формі автор критикує зовнішність жінок, коло інтересів, освіту, професію, захоплення. Жінок він називає “примітивними споживачками”, “примітивними ссавцями” й навіть “вузьколобими жлобихами”.

Окрім цього, матеріал підкріплює суспільні упередження, відповідно до яких жінка повинна бути “жіночною”, елегантною, скромною в побуті, зручною, готовою до обслуговування чоловіка та інших членів сім’ї, не зазіхати на гаманець чоловіка, не мати особливих матеріальних запитів, водночас займатися духовним розвитком і вміти підтримати інтелектуальні розмови. Жінок, які не відповідають цим вимогам, автор образливо, часом нецензурно критикує та навіть закликає до насильства над ними.

Водночас озвучені в тексті вимоги до чоловіків встановлено на максимально низькому рівні. Кажучи про стосунки чоловіка й жінки, журналіст демонструє зверхність до останніх та поблажливість до перших. Навіть цитати з класики, як звертають увагу в КЖЕ, Непогодін використовує на підкріплення свого негативного погляду на жінок – хоча в процитованих уривках ідеться про спостереження за людьми загалом.

До публікації на сайті додали також і відео спілкування автора тексту та головного редактора “Хвилі” Юрія Романенка, який не переривав співрозмовника, коли той припускався дискримінаційних висловів, не давав своєї оцінки почутому і не коментував порушення етичних стандартів.

На прохання членів КЖЕ щодо видалення дискримінаційного тексту із сайту головний редактор відповів, що на платформі “стоять абсолютно різні точки зору на абсолютно різні теми”. Через це комісія дійшла висновку, що редакція свідомо пішла на публікацію матеріалу, який ображає значну частину аудиторії.

“Зважаючи на поширеність випадків дискримінації за ознакою статі, раси, національності, релігійних та політичних уподобань в українському суспільстві, ЗМІ не мають толерувати та заохочувати таку поведінку шляхом публікації дискримінаційних матеріалів та повинні розуміти свій вплив на формування суспільної культури та свідомості”, – вважають у комісії. 

Журналістам і редакціям комісія рекомендує:

  • не поширювати ідей, які становлять загрозу насильства, дискримінації за статтю, мовою, расою, релігією, національністю, регіональним чи соціальним походженням або політичними уподобаннями;
  • не використовувати сексуального образу жінок та чоловіків, якщо це не пов’язане з темою публікації;
  • приділяти увагу питанням про права жінок, гендерну рівність, проблеми домашнього насильства, представленість жінок у політиці, місцевому самоврядуванні, спорті, армії тощо;
  • вживати фемінітиви під час позначення людини за ознакою професії, посади чи виду занять, якщо йдеться про жінок;
  • звертати увагу навіть на дрібні чи “побутові” вияви сексизму, які через ЗМІ поглиблюють дискримінацію в суспільстві за ознакою статі.

Окремо комісія нагадала, що фраза “Редакція не завжди поділяє думку автора” або розміщення матеріалів у розділі “Блоги” не звільняє ЗМІ від відповідальності.

“Надаючи майданчик авторам, які нехтують професійними стандартами та нормами Кодексу етики, редакція розділяє відповідальність за порушення”, – нагадали експерти. 

На своїй сторінці у фейсбуку членкиня комісії Ліза Кузьменко зазначила

“Сексизм – це не точка зору. Так само як не точка зору будь-яка інша дискримінація людей”.

Нагадаємо, що нещодавно КЖЕ висловила дружнє попередження телеканалу “Дом” через сюжет про радикалів.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter