Сексуальні домагання: куди звертатись і яка відповідальність для кривдника

Дата: 12 Березня 2025
A+ A- Підписатися

В Україні за сексуальні домагання передбачено адміністративну відповідальність. Кривдника можуть покарати штрафом, виправними роботами чи арештом.

Куди звертатися тим, хто зазнав домагань, розповіли в Офісі Омбудсмана України.

Фото: Unsplash

З 19 грудня 2024 року набув чинності євроінтеграційний закон 3733 (законопроєкт № 8329) про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення у зв’язку з ратифікацією Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок i домашньому насильству (Стамбульська конвенція). Документ запровадив адміністративну відповідальність за сексуальні домагання.

Згідно із законом, сексуальне домагання – це умисне вчинення проти волі людини образливих, принизливих дій сексуального характеру, виражених вербально або невербально (слова, жести, рухи тіла, електронні комунікації).

Для кривдника передбачено таку відповідальність:

  • штраф – 1360–2720 грн;
  • або громадські роботи – 20–40 годин;
  • або виправні роботи – до одного місяця з відрахуванням 20% заробітку.

За повторне вчинення сексуальних домагань або вчинення їх щодо людини, яка перебуває в матеріальній, службовій чи іншій залежності від кривдника, передбачено суворіше покарання:  

  • штраф – 2720–4760 грн;
  • або громадські роботи – 40–60 годин;
  • або виправні роботи – один-два місяці з відрахуванням 20% заробітку;
  • або адміністративний арешт до 15 діб.

Людина, яка зазнала сексуальних домагань, може звернутися:

  • до поліції для складання адмінпротоколу та надсилання його до суду – за номером 044 254 93 33;
  • на урядову гарячу лінію з питань протидії торгівлі людьми, запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі та насильству стосовно дітей – 15-47;
  • на національну гарячу лінію із запобігання домашньому насильству, торгівлі людьми і гендерної дискримінації – 116-123.

Також можна звернутися до Уповноваженого з прав людини – 0 800 501 720, 044 299 74 08.

У 2025 році в публічному просторі України прозвучала низка заяв щодо сексуальних домагань з боку викладачів вищих навчальних закладів. Зокрема, на початку березня із Львівського національного університету імені Івана Франка звільнили викладача Йосипа Лося, якого студентки звинуватили в домаганнях.

5 березня колишня вчителька хімії науково-дослідної школи “Базис” Анна Арінархова заявила, що зазнавала домагань з боку співзасновника закладу Юрія Білецького.

Ректора Київського національного університету культури і мистецтв Михайла Поплавського також звинуватили в сексуальних домаганнях до студенток.

У січні режисера Молодого театру та викладача Київського національного університету імені Карпенка-Карого Андрія Білоуса звинуватили в сексуальних домаганнях до студенток і непристойних повідомленнях. 10 лютого поліція Києва повідомила, що розпочала кримінальне провадження за ст. 153 Кримінального кодексу України – сексуальне насильство за фактом можливих неправомірних дій викладача столичного університету. Білоуса відсторонили від роботи в Молодому театрі до 13 березня.

Раніше ZMINA писала, що Україна ратифікувала Стамбульську конвенцію в червні 2022 року, хоча однією з перших підписала її ще у 2011 році. Вимогу ратифікувати конвенцію озвучували як передумову затвердження статусу кандидата на членство в ЄС. 

Стамбульська конвенція в Україні набула чинності 1 листопада 2024 року. Згідно з конвенцією, для постраждалих від насильства забезпечується низка заходів: застосування захисних приписів, незамовчування проблеми домашнього насильства, захист і підтримка дітей – свідків домашнього насильства, забезпечення діяльності спеціалізованих служб підтримки.

19 грудня 2024 року набув чинності закон, який посилює відповідальність за домашнє і гендерно зумовлене насильство. Серед ключових змін – автоматичне визнання потерпілими малолітніх та неповнолітніх, у присутності яких відбувалося домашнє насильство, та запровадження адміністративної відповідальності за це. Відповідальність за вчинення гендерно зумовленого насильства та сексуальні домагання відображається в окремих статтях КУпАП.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter