СБУ вважає зниклими безвісті на Донбасі 258 людей

Дата: 09 Серпня 2019
A+ A- Підписатися

За даними Служби безпеки України, зниклими безвісті на Донбасі вважають 258 людей.  

Такі данні оприлюднило видання “Радіо Свобода”, яке отримало відповідь на інформаційний запит від відомства. 

“За даними інформаційного обліку Об’єднаного центру з координації пошуку, звільнення незаконно позбавлених волі осіб у районі здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях значаться як зниклі безвісти – 258 осіб, незаконно позбавлені волі – 223 особи”, – йдеться у відповіді відомства на запит журналістів.

Як відомо, із 2014 по 2018 роки експерти Харківської правозахисної групи зафіксували на Донбасі 4 649 випадків зникнень безвісти, переважно в боях на сході України. Найбільша кількість зникнень, за їхніми даними, сталася під час активної фази воєнного конфлікту у 2014–2015 роках. Фіксували правозахисники й факти насильницьких зникнень людей на Донбасі; серед усіх випадків зникнення цивільних осіб, які внесено до їхньої бази даних, такими можна вважати 621 випадок. 

Нагадаємо, що ще в липні 2018 року Верховна Рада проголосувала за Закон “Про статут осіб, зниклих безвісти”, врахувавши в документі побажання правозахисників. В Україні особа набуває статусу зниклої безвісти з моменту подання заяви про факт її зникнення та її розшук, а підставою для цього є лише рішення суду. Парламентарі вирішили, що набуття відповідного статусу не зменшує обсягу цивільної правоздатності такої особи, за нею зберігаються місце роботи та посада. Водночас за зниклою безвісти особою, яка була уповноважена на виконання функцій держави, зберігаються також і середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, незалежно від підпорядкування. Також особам, які зникли безвісти під час проходження військової служби внаслідок збройного конфлікту або воєнних дій, надаються гарантії, передбачені, зокрема, Законом “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”.

Ще одним важливим пунктом закону був рядок про створення при Кабміні спеціальної комісії з питань зниклих безвісти осіб, яка мала стати постійним консультативно-дорадчим органом і забезпечувати координацію діяльності держорганів, уповноважених на облік і розшук таких людей, зокрема в районі проведення АТО на території Донецької та Луганської областей. Про неї в серпні минулого року розповідала Уповноважена президента України з мирного врегулювання конфлікту в Донецькій та Луганській областях Ірина Геращенко. До складу комісії мали увійти представники Нацполіції, СБУ, ГПУ, Міноборони, Міжнародного комітету Червоного Хреста та Уповноваженої Верховної Ради України з прав людини. Делегували двох своїх членів до комісії й від комітету з прав людини.

Проте у квітні поточного року стало відомо, що Кабмін не виконує закон

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter