СБУ пропонує на три роки продовжити заборону російських соцмереж

Дата: 10 Квітня 2020
A+ A- Підписатися

Служба безпеки України пропонує продовжити санкції щодо російських соціальних мереж “Одноклассники” та “ВКонтакте” ще на три роки.

З такою пропозицією виступив очільник відомства Іван Баканов. 

Баканов вніс на розгляд РНБО пропозицію продовжти блокування, адже, за його словами, за період дії санкцій українських користувачів у цих соцмережах поменшало втричі, а тому це значно звузило цільову аудиторію, на яку спрямовані інформаційні операції російських спецслужб. 

“Фейки в країнах сталої демократії прирівняно до зброї масового знищення. Проти України триває гібридна війна, і ми продовжуємо протистояти інформаційним атакам з боку РФ. Тож у продовженні санкцій є сенс: цим ми захистимо наших громадян від фейків і маніпуляцій, а відповідно, збережемо безпеку держави в цілому”, – запевнив очільник СБУ.

Загалом протягом 2017–2020 років СБУ зафіксувала тисячі випадків розміщення деструктивного контенту на платформах “Одноклассники” і “ВКонтакте”. З початку запровадження санкцій слідчі спецслужби зареєстрували майже 100 кримінальних проваджень стосовно власників та адміністраторів антиукраїнських спільнот у цих соцмережах. Усі вони мають ознаки скоєння злочинів: зазіхання на територіальну цілісність та недоторканність України, дії, спрямовані на насильницьку зміну конституційного ладу чи захоплення державної влади, і навіть створення терористичних груп.

Також кіберфахівці служби відзначають сплеск активності агітаторів, троле- і  ботоферм у російських соцмережах. Це пов’язане з карантинними заходами в період пандемії коронавірусної інфекції COVID-19, наближенням Великодня і травневих свят. За оцінками кіберфахівців, приблизно 70% деструктивних матеріалів про Україну просуваються саме з інформаційного простору РФ, зокрема із зазначених соцмереж.

Як відомо, 15 травня 2017 року тодішній президент Петро Порошенко ввів у дію перше рішення РНБО про санкції, яке, зокрема, містить “заборону інтернет-провайдерам надання послуг з доступу користувачам мережі інтернет до ресурсів”, серед яких популярні соціальні мережі “Вконтакте”, “Одноклассники”, сервіси Яндекса, Mail.ru та ін. Згодом запровадили ще два рішення РНБО, які вимагали блокувати інформаційні сайти так званих “ДНР” та “ЛНР” у Криму, а також на три роки заборонили на території України діяльність кількох російських інтернет-компаній, онлайн-магазинів, сервісів та книжкових видавництв.

Юридичний аналіз економічних санкцій у цій частині, підготований коаліцією “За вільний інтернет”, свідчить, що вони не відповідають українському та міжнародному законодавству. Українські правозахисні та медійні організації неодноразово закликали відмовитися від неправомірних обмежень інтернету та використовувати законні й прозорі способи боротьби з російською пропагандою та кібератаками.

Дослідження “Лабораторії цифрової безпеки” показало, що 20 українських провайдерів не блокують навіть половини сайтів зі списку заборонених. Водночас експерти проєкту “Інтернет Свобода” в моніторингу порушень цифрових прав за 2018 рік розповіли про те, як в Україні судять за дописи у вконтакті та однокласниках.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter