СБУ можуть надати право забороняти йти на вибори деяким партіям

Дата: 27 Листопада 2020
A+ A- Підписатися

Внесений до парламенту законопроєкт 3196-д щодо реформи СБУ надає спецслужбі можливості обмежувати політичні партії в участі у виборах.

Про це йдеться в заяві Громадської мережі “ОПОРА”.

У травні поточного року експерти розкритикували чергову ініціативу президента Володимира Зеленського щодо реформи СБУ, і парламент повернув на доопрацювання спочатку президентський законопроєкт, а згодом і поданий депутатами альтернативний. Законопроєкт №3196-д внесла до парламенту наприкінці жовтня група депутатів, зокрема Ірина Верещук та Давид Арахамія. 

Невдовзі після цього експерти Національної асоціації медіа, які вивчили документ, повідомили, що ініціатива депутатів може надати СБУ право автоматично анулювати ліцензію мовників, якщо їх запідозрять у тероризмі, сепаратизмі чи розвідувально-підривній діяльності або інших діях проти нацбезпеки. Зробити це спецслужбовці можуть за допомогою спеціального подання до Нацради з питань телебачення і радіомовлення.

Аналітики ОПОРИ стверджують, що за підозру в сепаратизмі чи тероризмі СБУ зможе також обмежити діяльність партії, просто скерувавши відповідне подання до ЦВК.

“Натомість законопроєкт відкриває шлях до політично вмотивованих обмежень діяльності партій під час виборів навіть у разі відсутності в держави достатніх доказів їхньої протиправної діяльності. Наслідки для свободи діяльності політичних партій можуть бути надзвичайно негативними, враховуючи те, що участь у виборах є їхньою ключовою формою активності”, – наголошують аналітики. 

Як і в ситуації з анулюванням ліцензії мовників, до подання, яким спецслужбовці зможуть обмежити свободу об’єднань і Стаття 36 Конституції України: “Громадяни України мають право на свободу об'єднань у політичні партії та громадські організації для здійснення і захисту своїх прав і свобод та задоволення політичних, економічних, соціальних, культурних та інших інтересів”., у законі не прописано чітких  вимог до форми та змісту, а також до самої процедури. 

“Ухвалення законопроєкту призведе до порушення загальновизнаних демократичних принципів регулювання діяльності партій. Зокрема, політична партія як ціле не може нести відповідальність за індивідуальну поведінку своїх членів, яка не санкціонована партією в межах її політичної та партійної діяльності”, – розповідають експерти, посилаючись на Керівні принципи заборони та розпуску політичних партій Венеційської комісії.

Аналітики зауважують, що чинне законодавство й так має механізми реагування на загрози нацбезпеці, належне застосування яких, на їхню думку, дозволяє ефективно боротись із протиправними виявами в партійній та політичній діяльності. Своєю чергою законодавство про політичні партії також передбачає чіткий алгоритм оголошення попереджень у разі порушення Конституції та законів партією. Передбачено в Україні й заборону діяльності партії, однак  зробити це можна тільки після рішення суду. 

“Ініціатива не лише не відповідає Конституції України та демократичним стандартам у сфері виборів та політичних партій, а й є дискримінаційною щодо кандидатів на місцевих виборах. Запропоновані обмеження з висування організаціями партій кандидатів стосуються лише місцевих виборів, і вони не поширюються на національні кампанії. Таким чином, нові обмеження з боку держав застосовуються вибірково, що унеможливлює ефективну протидію протиправним проявам у діяльності партій”, – підсумовують аналітики.

Нагадаємо, що реформа СБУ була однією з вимог, які до нової влади поставили правозахисники ще в липні минулого року. Експерти тоді зазначали, що відомство успадкувало багато притаманних радянській спецслужбі функцій та працює практично без будь-якого контролю за своєю роботою. Закликав нову владу реформувати СБУ й Генсек НАТО Єнс Столтенберг

Як відомо, що більшість справ, які розслідує СБУ, не стосуються національної безпеки. Водночас займаються спецслужбовці питаннями контрабанди, зокрема наркотиків, господарськими злочинами та зловживанням владою і підробленням документів.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: