Розслідування: хто та звідки завдавав удари по кафе у Краматорську та селищу Біленьке

Дата: 09 Листопада 2023
A+ A- Підписатися

Увечері 27 червня 2023 року російські війська майже одночасно уразили ракетами заклад харчування Ria Lounge у Краматорську та вулицю у прилеглому до міста селищі Біленьке. Внаслідок ударів загалом загинули 13 людей, понад 60 отримали поранення.

Правозахисникам та розслідувачам з Truth Hounds, що входить до коаліції “Україна. П’ята ранку”, вдалося встановити тип ракет, якими вдарила Росія, місце запуску та відповідальних за нього.

ZMINA переказує результати розслідування.

Фото зроблене 27.06.2023 р. о 19:48. Авторка: журналістка Анастасія Тейлор-Лінд

Унаслідок ракетного удару по кафе Ria Lounge в Краматорську загинула Вікторія Амеліна – документаторка Truth Hounds та членкиня українського ПЕН. Зокрема, через це співробітники організації називають це розслідування одним з найскладніших за усі роки їхньої роботи.

“Сам цей факт додатково мотивував нас встановити правду про цю атаку, визначити коло можливих її виконавців і надати юридичну кваліфікацію, яка була б неупередженою, попри наш сум за дорогою колегою”, – зазначено на початку розслідування.

Яка ракета?

Після удару Володимир Зеленський, а згодом й Нацполіція України, заявили, що Росія атакувала Краматорськ зенітно-ракетним комплексом “С-300”. Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки повідомив про використання росіянами ЗРК “С-400”. 

Однак характер руйнувань Ria Lounge та прилеглих будівель спростовує ці версії, зазначають експерти Truth Hounds. Такі типи ракет не оснащені проникаючими боєголовками, а отже, не змогли б нанести таких серйозних пошкоджень.

Фото зроблене 27.06.2023 р. о 19:37. Автор фото: журналіст Войцех Гжедзінський

В Офісі генерального прокурора зазначили, що для удару Росія використала ракету “Іскандер-М”. Та розслідувачі Truth Hounds зазначають, що, ймовірніше, це була ракета “Іскандер-К”.

Так, свідки, яких опитували документатори організації, зазначали, що чули звук, схожий на ревіння винищувача, а потім вибух.

“Я почув гул реактивного двигуна, як у літака, як у винищувача. Потім такий гуркіт і все”, – наводять розслідувачі слова одного зі свідків удару по Краматорську.

Водночас “Іскандер-М” летить більш ніж вдвічі швидше за швидкість звуку, а отже, очевидці мали б почути спочатку вибух і тільки потім – звук прольоту ракети.

Через надвисоку швидкість “Іскандер-М” складно помітити. Однак спеціалісти Truth Hounds опитали свідків, які бачили підліт ракети в Біленькому.

“Ракета летіла на висоті 50–60 метрів, потім зайшла “на посадку” під кутом”, – розказав документаторам очевидець.

Те, що ракета летіла до цілі під кутом, також свідчить на користь “Іскандер-К”, адже “Іскандер-М” – балістична ракета, що падає на ціль майже перпендикулярно землі.

Крім того, на фотографіях, що були зроблені одразу після удару по Біленькому, видно уламок ракети. Характерні деталі ракети ідентичні тим, що раніше знаходили на місцях обстрілів із застосуванням ракети “Іскандер-К”, зауважують експерти.

Фото уламків від “Іскандер-К” з різних місць обстрілів в Україні. Квадратом виділено уламок, знайдений у Біленькому.

Хто запускав ракету?

Розслідувачі Truth Hounds наголошують, що крилаті ракети “Іскандер-К” є керованими, а отже, можуть змінювати свою траєкторію та маневрувати під час польоту до цілі. 

Водночас покази свідків, контури та форма вирви, характер пошкоджень та розташування уламків ракет дали можливість встановити сектор, з якого були випущені ракети, а також ідентифікувати командирів, відповідальних за цей удар.

Так, завдяки свідченням очевидців, вдалося встановити, що ракета летіла до цілей з південного чи південно-східного напрямку. 

“Ракета летіла з боку Бахмута, Горлівки”, – зазначив свідок, що бачив проліт ракети в Біленькому

Подальші дослідження допомогли встановити, що запуск ракет відбувався з південно-східного щодо населених пунктів напрямку – району, що перебуває в зоні відповідальності Південного військового округу ЗС РФ.

Експерти організації дослідили офіційні російські повідомлення, медіа та результати різних OSINT-розслідувань. Вони встановили, що ракету запустила 47 бригада 8 армії РФ, вона оперує на Донецькому напрямку. Керує бригадою полковник Віталій Бобир.

Місцем дислокації цієї бригади є Кореновськ Краснодарського краю. Саме звідти ракети й запустили, зазначають в Truth Hounds.

Нова техніка росіян

Наступного після атаки дня Служба безпеки України затримала коригувальника удару по кафе у Краматорську. Ним виявився “розконсервований” агент головного управління генштабу ЗС РФ.

До кафе, за його словами, він поїхав о 17:00, сфотографував та зняв відео, відправив ці матеріали росіянам, і вже в момент удару о 19:32 повернувся додому. Це вказує на те, що Росія не могла контролювати обрану ціль, наголошують розслідувачі.

Вони додають також, що першочерговою ціллю сил РФ були саме військові у закладі харчування. Однак “навідник” зазначив, що повідомляв російських кураторів про те, що в кафе окрім військових, є цивільні, зокрема й діти. 

Це вказує на те, що атакувальник знав і не хотів уникати надмірної шкоди, яку зрештою і завдала ця атака, зауважують в організації.

Експерти Truth Hounds також зазначили, що після удару по Краматорську та Біленькому російські війська стали частіше використовувати крилаті ракети “Іскандер-К”. 

Так, 4 липня російська армія вдарила по Первомайському Харківської області. Ракета влучила на паркувальний майданчик між житловими будинками. Місцеві мешканці припускали, що Росія хотіла вдарити по панахиді за загиблим українським військовим Олегом Фадєєнком зі спецпідрозділу ГУР МО “Кракен”.

Такі атаки, на думку розслідувачів Truth Hounds, можуть свідчити про нову тактику російської армії – точкова ліквідація командного складу ЗСУ. 

Однак, як наголошують експерти, такий підхід не працює через недбалість у плануванні та втіленні таких атак, в результаті чого головними жертвами стають цивільні.

Нагадаємо, 5 жовтня 2023 року російські війська завдали удару по селу Гроза Харківської області. Ракета “Іскандер” влучила в кафе, де в той момент відбувалися поминки за загиблим місцевим військовим. Внаслідок атаки загинули 59 людей.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter