Росіяни провели без рідних поховання понад півсотні підопічних будинку для літніх, яких вбили обстрілом у Кремінній
Усіх загиблих внаслідок російського обстрілу будинку для літніх у місті Кремінна на Луганщині у березні поховали у Луганську. На похованні не було рідних та свідків трагедії.
Про це повідомив голова Луганської ОВА Сергій Гайдай.
Про обстріл впритул з танку будинку для літніх Гайдай повідомляв ще 13 березня – через два дні після трагедії. Він також розповідав, що окупанти вивезли звідти 15 людей до тимчасово окупованого міста Сватове на Луганщині, а доля ще 60 була досі невідома. До початку повномасштабного російського вторгнення у будинку для літніх перебували 84 людини.
За словами Гайдая, поховання загиблих провели днями, а місцем для цього обрали Луганськ, адже туди не змогли приїхати ні рідні, ні свідки.
“Як примусити людей вірити в будь-яку нісенітницю? Відключити український мобільний зв’язок та будь-яке телебачення, крім російського. Але жителі Кремінної – і переселенці, і ті хто залишається в окупації, пам’ятають, як 11 березня російські танкісти впритул розстріляли будинок для літніх людей”, – каже посадовець.
Російські окупанти в Україні нещадно обстрілюють за наказами військового керівництва РФ об’єкти цивільної інфраструктури та заклади, зокрема будинки для літніх та психоневрологічні інтернати. До прикладу, також у березні поцілили в інтернат на Харківщині. До моменту ворожого обстрілу з установи в інший інтернат встигли евакуювати 73 людини, а ті, хто лишався, змогли сховатись у бомбосховищі. Через це ніхто внаслідок обстрілу тоді не постраждав.
Нагадаємо, коаліція “Україна. П’ята ранку”, до якої входить і Центр прав людини ZMINA, збирає та документує воєнні злочини та злочини проти людяності під час російського вторгнення для національних та міжнародних механізмів правосуддя.
Такими злочинами вважають:
- умисні вбивства та заподіяння тяжких страждань;
- катування і нелюдське поводження;
- зґвалтування;
- руйнування і привласнення майна, не спричинене військовою необхідністю;
- примус цивільних чи військовополонених служити в збройних силах РФ;
- використання населення як “живих щитів”;
- депортація до Росії чи на окуповані нею території;
- викрадення і незаконні арешти цивільних;
- взяття заручників;
- напади на військових, які припинили брати участь у воєнних діях;
- віроломне використання форми чи знаків протилежної армії, емблеми Червоного Хреста;
- використання забороненої зброї (наприклад, касетних боєприпасів);
- використання отруйних речовин;
- напади на релігійні й культурні установи;
- розграбування суспільної та особистої власності тощо.
Надсилайте інформацію і докази про такі злочини у вашому населеному пункті на електронну адресу warcrimeSOS.UA@gmail.com. Перед цим ознайомтеся з детальною пам’яткою, як робити це правильно.
Якщо у вас є дані про викрадення або страти активістів, волонтерів, журналістів, представників органів місцевого самоврядування, повідомте про них нам на адресу: tp@humanrights.org.ua.
Якщо ви бажаєте пройти навчання і долучитися до команди волонтерів коаліції “Україна. П’ята ранку”, які документують воєнні злочини, заповніть онлайн-форму.