Росіяни можуть примусово мобілізувати українських військових, які перебувають в полоні

Дата: 25 Вересня 2022
A+ A- Підписатися

Російська Федерація може порушити Женевську конвенцію та розпочати примусову мобілізацію українських військовополонених для боротьби із ЗСУ.

Про це йдеться в аналітичному звіті Інституту вивчення війни (ISW).

Фото: “Укрінформ”

24 вересня російське пропагандистське ЗМІ ТАСС повідомило, що українські військовополонені, яких утримують у таборі військовополонених в Оленівці, “просили” владу так званої Донецької Народної Республіки (“ДНР”) дозволити їм воювати в добровольчому козачому батальйоні “Богдана Хмельницького” “ДНР”.

У звіті ISW йдеться про те, що постійні повідомлення військових комісарів про хаотичну роздачу мобілізаційних повісток свідчать про те, що вони відчувають значний тиск з метою якнайшвидшого проведення мобілізації.

Відповідальність за часткову мобілізацію виглядає розділеною та складною, що, можливо, сприяє плутанині, дезорганізації та порушенням щодо винятків.

“Військові комісари загалом діють так, ніби вони отримали наказ віддати перевагу доставці людей до навчальних центрів, а не дотриманню вказівок Шойгу, і, здавалося б, заплутані ланцюжки відповідальності за виконання указу про мобілізацію можуть бути причиною розбіжності між заявами Шойгу та діями комісарів”, – йдеться у звіті.

Тому експерти аналітичного центру вважають, що російська влада може готуватися до примусової мобілізації українських військовополонених для війни на боці РФ.

В Інституті  зазначили, що якщо окупаційні сили РФ почнуть примушували українських військовополонених до бою, це стане порушенням Женевської конвенції про військовополонених, де вказано, що “жоден військовополонений не може бути в будь-який час відправлений або затриманий у районах, де вони можуть піддаватися впливу вогню в зоні бойових дій”. Також військовополонені не повинні “залучатися до робіт, які є нездоровими або небезпечними за характером”

Як відомо, росіяни почали масово роздавати повістки кримським татарам. Тому вони виїжджають з тимчасово окупованого Криму, не бажаючи воювати проти своєї країни та вбивати українців.

Нагадаємо, коаліція “Україна. П’ята ранку”, до якої входить і Центр прав людини ZMINA, збирає та документує воєнні злочини та злочини проти людяності під час російського вторгнення для національних та міжнародних механізмів правосуддя.

 Такими злочинами вважають:

 • умисні вбивства та заподіяння тяжких страждань;
 • катування і нелюдське поводження;
 • зґвалтування;
 • руйнування і привласнення майна, не спричинене військовою необхідністю;
 • примус цивільних чи військовополонених служити в збройних силах РФ;
 • використання населення як “живих щитів”;
 • депортація до Росії чи на окуповані нею території;
 • викрадення і незаконні арешти цивільних;
 • взяття заручників;
 • напади на військових, які припинили брати участь у воєнних діях;
 • віроломне використання форми чи знаків протилежної армії, емблеми Червоного Хреста;
 • використання забороненої зброї (наприклад, касетних боєприпасів);
 • використання отруйних речовин;
 • напади на релігійні й культурні установи;
 • розграбування суспільної та особистої власності тощо.

Надсилайте інформацію і докази про такі злочини у вашому населеному пункті на електронну адресу warcrimeSOS.UA@gmail.com. Перед цим ознайомтеся з детальною пам’яткою, як робити це правильно.

Якщо у вас є дані про викрадення або страти активістів, волонтерів, журналістів, представників органів місцевого самоврядування, повідомте про них нам на адресу: tp@humanrights.org.ua.

Якщо ви бажаєте пройти навчання і долучитися до команди волонтерів коаліції “Україна. П’ята ранку”, які документують воєнні злочини, заповніть онлайн-форму.

Раніше ZMINA оприлюднила перелік організацій, куди можна звернутися як по безкоштовні, так платні психологічні консультації.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter