Росія розбудовує “мережу в’язниць” для цивільних та військових полонених – АР
Росія збирається побудувати ще десятки в’язниць для утримування як військових, так і цивільних українців.
Про це інформує Associated Press із посиланням на урядовий документ, який агенство має в розпорядженні.
Видання зазначає, що тисячі українських цивільних осіб наразі росіяни утримують в мережі офіційних та неофіційних в’язниць по всій Росії та на окупованих нею територіях, де вони зазнають тортур, психологічного насильства і навіть рабської праці. Росія планує побудувати ще десятки таких в’язниць.
AP поспілкувалося з десятками людей, серед яких 20 колишніх ув’язнених, а також колишні військовополонені, сім’ї понад десятка цивільних осіб, які перебувають під вартою, два офіцери української розвідки та урядовий переговірник.
Їхні розповіді, а також супутникові знімки, соціальні мережі, урядові документи та копії листів, надані Червоним Хрестом, підтверджують широкомасштабну російську систему утримання під вартою та жорстокого поводження з цивільними особами, що порушує Женевські конвенції.
За даними агентства, жорстоке поводження включає неодноразові удари електричним струмом, побиття, що призводять до тріщин у черепі та переломів ребер, а також імітацію удушення.
Кожен колишній ув’язнений, опитаний AP, сказав, що катування були постійним явищем, а багато хто повідомив, що був свідком смертей. При цьому Росія не визнає, що утримує цивільних осіб.
“Деякі ув’язнені використовуються на рабських роботах з копання окопів для російських солдатів і масових поховань. В’язні є майбутніми розмінними монетами в обміні на російських солдатів, хоча міжнародне право забороняє обмінювати цивільних на військовополонених”, – зазначає видання.
У червні 2023 року повідомлялося, що російські окупанти відкрили ще один неофіційний слідчий ізолятор. СІЗО розташований у селі Чонгар Генічеського району Херсонської області.
Коаліція “Україна. П’ята ранку”, до якої входить ZMINA, збирає та документує воєнні злочини та злочини проти людяності під час російського вторгнення для національних та міжнародних механізмів правосуддя.
Такими злочинами вважають:
- невибіркові обстріли цивільних об’єктів;
- умисні вбивства та заподіяння тяжких страждань;
- викрадення і незаконні арешти цивільних;
- катування і нелюдське поводження;
- зґвалтування;
- мародерство;
- примус українських громадян служити в збройних силах РФ;
- використання населення як “живих щитів”;
- депортацію до Росії чи на окуповані нею території;
- напади на військових, які припинили брати участь у воєнних діях;
- віроломне використання форми чи знаків протилежної армії, емблеми Червоного Хреста;
- використання забороненої зброї (наприклад, касетних боєприпасів);
- використання отруйних речовин;
- напади на релігійні й культурні установи тощо.
Надсилайте інформацію і докази про такі злочини у вашому населеному пункті на електронну адресу info@humanrights.org.ua. Перед цим ознайомтеся з детальною пам’яткою, як робити це правильно.
Раніше ZMINA оприлюднила перелік організацій, куди можна звернутися як по безоплатні, так і по платні психологічні консультації.