Росія, ймовірно, облаштувала фільтраційний табір для українців ще й на кордоні з Естонією

Дата: 30 Травня 2022
A+ A- Підписатися

Російська влада, ймовірно, облаштувала фільтраційний табір для депортованих українців на території Росії поблизу кордону з Естонією. 

Про це розповів радник міського голови Маріуполя Петро Андрющенко

Піший перехід на кордоні Естонії та Росії. Фото: stena.ee

Посадовець зазначив, що інформація про такий табір надійшла до нього вперше, а маріупольці, які потрапили туди два тижні тому, кажуть, що умови там навіть гірші, ніж у таборі, який функціонує в селі Безіменне.

У Безіменному росіяни тримають тисячі чоловіків у будівлі школі в нелюдських умовах. За останній тиждень туди відправили майже 3 тисячі маріупольців, а за минулу добу – 253 людини, зокрема 33 дитини, каже Андрющенко. Звідти частину людей депортують до російського міста Таганрог. 

За словами Андрющенка, новий табір на кордоні з Естонією відкрили в районі пунктів переходу.

“При встановленні українців, що намагаються перетнути кордон і щодо яких мають дані, що вони отримали статус прихистку від війни, їх доставляють до такого фільтраційного табору. Табір у Безіменному виглядає дитячою забавкою в порівнянні з прикордонним російським”, – каже він. 

Естонія є однією з країн, куди намагаються потрапити депортовані до Росії українці з Донеччини, Херсонщини, Луганщини й Харківщини. Про це розповідала як Уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова, так і начальник поліції естонського міста Нарва Індрек Пюві

Річка Нарва на кордоні Естонії (ліворуч) й Росії (праворуч). Скриншот Google Maps

Точна кількість депортованих до Росії українців не відома досі. За різними підрахунками, йдеться про сотні тисяч, або й понад мільйон осіб, серед яких чимало дітей. Перед депортацією всіх цих людей, зокрема й дітей, відправляють до фільтраційних таборів. 

Раніше в Мінреінтеграції радили тим, хто опинився в таких таборах: 

  • видалити всю “підозрілу” інформацію з телефонів, а саме обговорення політичних питань, бойових дій, засудження політики Путіна та Росії, фото військової техніки та руйнувань;
  • відписатися від чатів та каналів, де обговорюють новини;
  • залишити для використання найменш активний месенджер;
  • встановити двофакторну аутентифікацію на телефоні та на всі застосунки із соцмережами;
  • під час допиту триматися максимально нейтрально, спробувати не вестися на провокації й не обговорювати політичних поглядів;
  • намагатися попри все не віддавати паспорт і уникати проставлення там позначок, печаток та внесення письмових даних;
  • не підписувати жодних документів.

Тим, хто опинився в Росії, українські посадовці також радили якнайшвидше вийти на зв’язок та передати українській стороні свої контактні дані. Зробити це можна, зокрема, за допомогою організації “Допомагаємо поїхати” та їхнього спеціального чат-бота @helpingtoleave_bot або ж через українські посольства в інших країнах. Їхні контактні дані ви можете знайти за покликанням.

Для виїзду до ЄС з Росії є два шляхи: 

  • Через перепускний пункт Івангород – Нарва: для цього спочатку треба дістатися до Санкт-Петербурга потягом, звідти до Івангорода автостопом чи електричкою (тривалість дороги дві години, а вартість приблизно 700 рублів). Далі з Нарви радять їхати до Таллінна (тривалість дороги також дві години, а для громадян України проїзд безкоштовний). Потрапивши в Естонію, радять звертатися по допомогу з будь-яких питань за номером 12-47 або +372-600-12-47. Дзвінки безкоштовні.
  • Також можна придбати квиток на автобус Ecolines до Риги (Латвія) чи Вільнюса (Литва).

Андрющенко порадив маріупольцям, які намагаються покинути Росію, використовувати для цього територію Білорусі чи Грузії. 

Нагадаємо, що примусове індивідуальне чи масове переселення або депортація осіб з окупованої території на територію окупаційної держави є порушенням статті 49 Женевської конвенції про захист жертв війни від 1949 року та статті 85 Додаткового протоколу 1 до Женевських конвенцій.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter