Російський “Меморіал” визнав засуджену кримську журналістку Ірину Данилович політв’язнем

Дата: 17 Лютого 2023
A+ A- Підписатися

Російська правозахисна організація “Меморіал” визнала громадську журналістку та активістку в тимчасово окупованому Криму Ірину Данилович політичною ув’язненою. Кримінальна справа проти Данилович обумовлена її політичними поглядами і покликана перешкодити продовженню її активістської діяльності. Під час кримінального процесу Росія порушила її право на справедливий судовий розгляд, а справа заснована на сфальшованих доказах.

Про це йдеться у висновку правозахисної організації, сформованому згідно з посібником з визначення поняття “політичний в’язень”.

Правозахисна організація закликала Росію негайно звільнити Ірину Данилович та припинити її кримінальне переслідування.

“Меморіал” повідомляє, що ще 2016 року співробітники ФСБ допитували Данилович як активістку Українського культурного центру у Феодосії. Російські правозахисники вважають, що саме її проукраїнські погляди стали підставою для початку переслідування.

Слідство стверджує, що 29 квітня 2022 року на автобусній зупинці співробітники ФСБ повідомили Данилович, що вона підозрюється у держзраді та співпраці з українською розвідкою (ст. 275 КК РФ), після чого вона нібито добровільно поїхала до відділу ФСБ у Феодосії для проведення слідчих дій, де під час огляду у неї знайшли вибухівку у футлярі для окулярів. Звинувачення в результаті висунули за статтею про незаконне зберігання вибухівки (ч. 1 ст. 222.1 КК РФ).

28 грудня 2022 незаконний “Феодосійський міський суд” засудив Ірину Данилович до семи років колонії загального режиму.

“Версія слідства про добровільне перебування активістки протягом майже двох тижнів у будівлі ФСБ не витримує жодної критики. Ми вважаємо, що є всі підстави довіряти свідченням Данилович, згідно з якими весь цей час її незаконно утримували в підвалі, піддавали тортурам і жорстокому поводженню”, — мовиться у висновку.

Також “Меморіал” вказує, що версію Данилович підтверджує і отриманий захистом відеозапис її силового затримання.

“На це вказує те, що “перевірку” заяви активістки про тортури та незаконне позбавлення волі було проведено Слідчим комітетом формально, навіть без опитування заявниці. Отже, “докази” у справі були отримані внаслідок слідчих дій, які проводилися без адвоката, без незалежних понятих, без пред’явлення звинувачення та надання процесуального статусу. Справа проти Данилович побудована на показаннях силовиків, які, мабуть, причетні до її викрадення і брали участь у фабрикації доказів”, — заявили російські правозахисники.

Нагадаємо, Ірина Данилович – медсестра та громадянська активістка з Феодосії, співпрацювала з виданням INжир media та правозахисним проєктом “Кримський процес”. Жінка захищала інтереси медпрацівників на півострові: увійшла до незалежної профспілки, багато писала про порушення їхніх прав, наприклад, про недоплати за роботу з ковідними пацієнтами.

Співробітники ФСБ викрали Ірину Данилович 29 квітня і до 7 травня утримували в підвалі ФСБ без жодного статусу та адвокатської допомоги. Її допитували на поліграфі, чинили психологічний тиск: обіцяли вивезти в ліс, до Маріуполя і годували один раз на день. Про це також вона заявляла в незаконному “суді” у Феодосії.

Згодом у сумці Данилович, яку в неї вилучили, “знайшли” вибухівку. 7 травня так званий “Київський райсуд” Сімферополя обрав їй запобіжний захід у вигляді взяття під варту строком на два місяці.

Наприкінці липня журналістка змогла передати, що в Сімферопольському СІЗО на неї продовжують чинити тиск співробітники ФСБ. Зокрема, їй завдали тілесних ушкоджень під час етапування до суду.

5 липня “суддя” Ольга Кузнецова продовжила термін утримання журналістки під вартою на два місяці, проігнорувавши те, що затримання Данилович відбулося на тиждень раніше за офіційно оформлені документи.

На засіданні 7 листопада сторона захисту заявила клопотання про виклик до “суду” для допиту як свідків 16 осіб, зокрема співробітників ФСБ, що були причетні до викрадення журналістки, її незаконного утримання протягом тижня в підвалі ФСБ та фальсифікації кримінальної справи. Незаконне формування відмовило у всіх клопотаннях, окрім виклику одного свідка захисту – Сулеймана Кадирова, який не володіє інформацією по суті обвинувачення, а може дати лише характеризувальні свідчення.

Попри обурення міжнародної правозахисної спільноти, 28 грудня російський окупаційний суд Криму відправив Данилович за ґрати на сім років.

28 грудня 2022 року так званий “Феодосійський міський суд” оголосив вирок громадянській журналістці Ірині Данилович. За нібито “зберігання вибухових речовин” її засудили до 7 років позбавлення волі і 50 тисяч рублів штрафу.

Пояснення правозахисників щодо того, як ФСБ та “суд” сфальшували кримінальну справу громадянської журналістки, читайте тут.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter