Російських журналістів Олександра Дорогова та Яна Кателевського засудили до тривалих термінів ув’язнення
У Росії журналістів незалежного сайту розслідувань “Росдержава” Олександра Дорогова та Яна Кателевського засудили до 10,5 та 9,5 років ув’язнення відповідно за звинуваченням у “здирництві”, вони наполягають на тому, що їх переслідують за їхню професійну діяльність.
Про це повідомив Комітет захисту журналістів (CPJ).
Люберецький суд Московської області засудив співзаступника головного редактора сайту Дорогова за двома статтями: здирництво, вчинене групою осіб, і здирництво з метою отримання майна в особливо великих розмірах. Інший співзаступник головреда Кателевський отримав вирок за одним пунктом обвинувачення — здирництво.
Держобвинувач вимагав для Дорогова 12 років ув’язнення, Кателевському — 10 років.
Головний редактор “Росдержава” Євген Куракін повідомив CPJ, що журналісти планують подати апеляцію.
Звинувачення у здирництві пов’язані зі скаргою, поданою 21 травня 2020 року інспектором ДАІ, який стверджував, що він заплатив Дорогову та Кателевському 1,3 мільйона рублів (14 400 доларів США), щоб вони не знімали й не публікували відео про нього, повідомив правозахисний сайт новин OVD-Info.
Двоє журналістів раніше публікували на своїх ютуб-каналах відео, в яких висміювали та критикували офіцера.
Журналісти неодноразово заперечували звинувачення у здирництві та стверджували, що переслідування пов’язане з їхніми розслідуваннями, зокрема спільним розслідуванням ймовірної корупції між похоронними компаніями та вищими посадовими особами поліції, опублікованим на ютуб-каналі Dvizhenie. Ресурс розслідує корупцію й порушення дорожньої поліції та має близько 613 тисяч підписників.
Дорогова й Кателевського побила й затримала поліція у липні 2020 року, відтоді вони перебувають у СІЗО.
У Комітеті захисту журналістів рішуче засудили тривалі вироки, винесені російським журналістам, які вже понад три роки провели за ґратами за сфабрикованими звинуваченнями.
“Російська влада не повинна оскаржувати звернення Дорогова і Кателевського, негайно звільнити їх й припинити ув’язнювати незалежних журналістів”, — заявила координаторка програм CPJ у Європі та Центральній Азії Гульноза Саїд.
Станом на 1 грудня 2022 року, коли CPJ провів свій останній перепис ув’язнених, Росія ув’язнила щонайменше 19 журналістів, у тому числі Дорогова та Кателевського.