Російському танкісту присудили 10 років в’язниці за розстріл багатоповерхівки в Чернігові

Дата: 08 Серпня 2022
A+ A- Підписатися

Деснянський районний суд Чернігова засудив російського танкіста Михайла Куликова до 10 років позбавлення волі за порушення законів та звичаїв війни. Його визнали винним у розстрілі з танка багатоповерхівки в Чернігові в лютому цього року. 

Про це повідомляють “Ґрати”. 

Фото: Стас Юрченко / “Ґрати”

Кулікова обвинувачували в обстрілі багатоквартирного житлового будинку на вулиці Рапопорта на північній околиці Чернігова 26 лютого поточного року. Цей злочин кваліфікували як порушення законів та звичаїв війни. 

Під час допиту в суді Куліков розповів, як і чому він зробив постріл, чудово розуміючи, що це  цивільний об’єкт. Після того як російські танки перетнули межу міста, вони об’їхали багатоповерховий будинок, виїхали на асфальтовану дорогу. Проїхавши близько 100 метрів, командир на прізвище Щоткін наказав гатити по будинку, нібито побачивши там РПГ. 

“Усе робилося швидко, на автоматизмі. Ніби зі страхом. Було страшно за себе, за екіпаж. І ось так я зробив постріл”, – сказав на одному з засідань росіянин. 

Командира, про якого розповідав Куліков, на момент початку суду обміняли, однак у розмові з блогером Юрієм Золкіним він заперечував, що його танки стріляли по людях чи житлових будинках.

Кулікова також зобов’язали компенсувати судові витрати в розмірі 26 600 гривень.

Коментуючи рішення суду, правозахисник Володимир Яворський зазначив, що воно є другим після вироку російському військовому Вадиму Шишимаріну “поганим рішенням, що не враховує міжнародні стандарти та формує хибні національні стандарти правосуддя з міжнародних злочинів”.

Яворський нагадує, що, відповідно до міжнародного права, військові мають імунітет від кримінального та іншого переслідування за вбивства чи пошкодження власності, вчинені під час збройного конфлікту, окрім скоєння міжнародних злочинів.

Обстріляний Куліковим будинок. Фото: Стан Юрченко / “Ґрати”

Водночас у справі Кулікова, як наголошує правозахисник, практично нема оцінювання, чи могли військові розглядати цей будинок як військовий об’єкт через його використання військовими, що є ключовим питання для засудження за порушення законів і звичаїв війни.

“Саме тому полонених не можна судити, окрім як за такі важкі міжнародні злочини. Міжнародним злочином за даних обставин можна вважати, якщо довести, що людина усвідомлено з наміром стріляла по цивільному об’єкту, тобто будинку, і там не було ніяких військових… Такі суди можуть мати погане продовження для долі українських полонених, оскільки РФ тепер може вирішити судити всіх українських полонених. Звісно, можна сказати, що вони й так це збиралися зробити, але Україна таки обміняла на сьогодні сотні українців з полону без судів до цього часу”, – вважає Яворський. 

Нагадаємо, що нещодавно російському військовому Вадиму Шишимаріну, який убив цивільного на Сумщині, змінили вирок з довічного на 15 років в’язниці. Його також визнали винним у порушенні законів та звичаїв війни, але поєднаному з умисним убивством. 

У правозахисників швидкість судового процесу щодо Шишимаріна викликала занепокоєння стосовно справедливого судового розгляду. Детальніше про це ви можете почитати за посиланням

 
 
Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: