Російські окупанти викрали понад 5 000 українських дітей, додому вдалося повернути менше 1%

Дата: 23 Липня 2022
A+ A- Підписатися

Від початку повномасштабної війни загарбники вивезли з України до РФ 5 100 дітей, а повернути на батьківщину вдалося менше ніж 50 дітей.

Про це поінформувала Дар’я Герасимчук, уповноважена президента України з прав дитини та дитячої реабілітації в ефірі національного телемарафону.

Фото: Марія Львова-Бєлова

“Заявки продовжують надходити щодня і тому я закликаю всіх повідомляти про випадки викрадення дітей до Національного інформаційного бюро. Це дозволить нам розпочати пошукові дії щодо конкретної дитини”, – розповіла вона.

За словами Герасимчук, зібрані дані Україна передає Червоному хресту та іншим міжнародним організаціям, які допомагають встановити місцеперебування дітей. У цьому списку усі діти є ідентифікованими, з іменами та прізвищами.

“На жаль, в України немає доступу до окупованих територій та РФ, тому ми звертаємось до Червоного хреста і інших організацій не з проханням повернути, бо вони можуть тільки здійснити розшукові дії і повідомити нам, де вони знаходяться”, – наголосила уповноважена.

Серед викрадених дітей не тільки сироти. Буває, що їх вивозять разом з батьками чи родичами, або примусово розлучають з ними.

Герасимчук розповіла про історію повернення 11 річного Сашка, який разом з мамою перебував в Маріуполі.

Хлопчик та жінка потрапили під обстріл і були змушені звернутись за медичною допомогою. Російські військові після цього примусово перемістили їх на окуповані території в Донецькій області.

З лікарні маму вигнали під дулом автомата. Наразі вона перебуває у розшуку, з нею нема зв’язку.

Дитині вдалося зв’язатись з бабусею, згодом хлопчик повернувся на лікування до України.

Нагадаємо, до України повернули вже 46 дітей, яких незаконно депортувала та вивезла Російська Федерація.

Наразі не можна точно сказати, скільки дітей із супроводом чи без примусово переміщено російським агресором на тимчасово окуповані Росією території Донецької, Луганської, Херсонської областей та Автономної Республіки Крим або депортовано до Російської Федерації.

Раніше ZMINA повідомляла, що росіяни вивезли 108 українських дітей, які позбавлені батьківського піклування, з Донецької області на територію Росії. Їх “влаштували” в прийомні російські сім’ї.

Нагадаємо, коаліція “Україна. П’ята ранку”, до якої входить і Центр прав людини ZMINA, збирає та документує воєнні злочини та злочини проти людяності під час російського вторгнення для національних та міжнародних механізмів правосуддя.

 Такими злочинами вважають:

 • умисні вбивства та заподіяння тяжких страждань;
 • катування і нелюдське поводження;
 • зґвалтування;
 • руйнування і привласнення майна, не спричинене військовою необхідністю;
 • примус цивільних чи військовополонених служити в збройних силах РФ;
 • використання населення як “живих щитів”;
 • депортація до Росії чи на окуповані нею території;
 • викрадення і незаконні арешти цивільних;
 • взяття заручників;
 • напади на військових, які припинили брати участь у воєнних діях;
 • віроломне використання форми чи знаків протилежної армії, емблеми Червоного Хреста;
 • використання забороненої зброї (наприклад, касетних боєприпасів);
 • використання отруйних речовин;
 • напади на релігійні й культурні установи;
 • розграбування суспільної та особистої власності тощо.

Надсилайте інформацію і докази про такі злочини у вашому населеному пункті на електронну адресу warcrimeSOS.UA@gmail.com. Перед цим ознайомтеся з детальною пам’яткою, як робити це правильно.

Якщо у вас є дані про викрадення або страти активістів, волонтерів, журналістів, представників органів місцевого самоврядування, повідомте про них нам на адресу: tp@humanrights.org.ua.

Якщо ви бажаєте пройти навчання і долучитися до команди волонтерів коаліції “Україна. П’ята ранку”, які документують воєнні злочини, заповніть онлайн-форму.

Раніше ZMINA оприлюднила перелік організацій, куди можна звернутися як по безкоштовні, так платні психологічні консультації.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter