Росіяни засудили кримськотатарського політв’язня Аметхана Абдулвапова до 10,5 років позбавлення волі за тероризм, якого він не вчиняв
Колегія суддів Південного окружного військового суду в складі Романа Пліска, Олексія Саннікова та головуючого Ігоря Костіна засудила політв’язня Аметхана Абдулвапова до 10 років та 6 місяців позбавлення волі. Окупаційна влада в Криму звинуватила чоловіка в “участі в терористичній організації” за ч. 2 ст. 205.5 КК Росії.
Про це інформує громадське об’єднання “Кримська солідарність”.
21 лютого 2023 року державний обвинувач Владислав Кузнєцов запросив для 34-річного політв’язня 12 років колонії суворого режиму, перші п’ять з яких він має провести у в’язниці – найсуворіших умовах. Крім цього, прокурор попросив для нього обмеження протягом півтора року після звільнення.
Сторона захисту не погодилася повністю з цим вироком, назвавши його незаконним та необґрунтованим.
“Я його знаю як порядну людину, сім’янина, який працював на благо народу. Те, в чому його звинуватили, не відповідає його способу життя. Це неправомірно”, – прокоментував Рустем Муєдінов, який приїздив із тимчасово окупованого Криму, щоб підтримати Абдулвапова та родину політв’язня.
Обмеження полягають у необхідності відзначатись у незаконному відділенні “федеральної служби виконання покарань” (“ФСВП”) двічі на місяць, не залишати житло з 11-ї вечора і до 6-ї ранку, не змінювати місця проживання, роботи без повідомлення “ФСВП” та не відвідувати публічних заходів.
Я не маю жодного стосунку до тероризму. Відпустіть мене із зали суду до моєї родини, до моїх дітей.
Аметхан Абдулвапов
Судовий процес у справі Аметхана Абдулвапова тривав близько року. Захист доводив непричетність кримського татарина до терористичної діяльності. Адвокати Рефат Юнус та Тамара Одинченко заявляли про відсутність доказів провини та суперечливі свідчення свідків.
Обвинувачення щодо терористичної діяльності окупаційне слідство ґрунтувало на свідченнях прихованого свідка “Ісмаїлова”. У суді він повідомляв, що з Аметханом Абдулваповим познайомився в середині 2015 року в будинку в імама Раїфа Февзієва, якого окупаційна влада також засудила в справі “Хізб ут-Тахрір” до 17 років колонії. За словами “Ісмаїлова”, там збиралися кілька чоловіків-мусульман та обговорювали релігійні питання щодо законів держави з ісламською формою правління та залучення нових учнів до організації. Абдулвапов, стверджує свідок, справляв враження такого, що “розбирається в ідеології”. Однак прикладів якоїсь протиправної діяльності з боку політв’язня він навести не зміг.
Згідно з матеріалами справи, обвинувачені не мали зброї, вибухівки, боєприпасів, не планували вчиняти терористичного акту та не закликали інших до терористичних дій. Відсутні будь-які докази, що свідчать про спробу повалення конституційного ладу Російської Федерації та захоплення влади. Матеріали справи містять аудіозаписи, на яких зафіксовано, що засуджені вели дискусії на релігійні та політичні теми. Це і стало єдиним доказом скоєння ним злочину терористичного характеру в цій кримінальній справі.
“Обвинувачення ґрунтувалося на доказах, які не мають правдивої природи. Якщо дійсно Абдулвапов був небезпечний для нашої держави та нашого суспільства, чому його не затримали ще 2015 чи 2016 року?” – прокоментувала адвокатка Тамара Одинченко. Її підзахисного, Аметхана Абдулвапова, заарештували в лютому 2022 року.
Кримська правозахисна група нагадує, що переслідування осіб, які не є злочинцями з позиції українського законодавства, – це порушення ст. 7 Європейської конвенції з прав людини (покарання лише на підставі закону), оскільки за міжнародним гуманітарним правом РФ не має права застосовувати своє кримінальне законодавство на тимчасово окупованій території.