Родини цивільних закликали міжнародну спільноту допомогти повернути з російської неволі їхніх рідних

Дата: 13 Квітня 2025
A+ A- Підписатися

12 квітня у Києві відбулася акція “З полону – додому” на підтримку бранців, організована ГО “Цивільні в полоні”. На заході зібралось близько 100 родин незаконно ув’язнених у РФ українців. Мета акції – привернути увагу громадськості, української влади та міжнародної спільноти до досі відсутніх механізмів звільнення цивільних.  

 Про це повідомляє журналістка видання ZMINA.

Фото: ZMINA

Під час акції родини та всі охочі мали можливість написати листи до бранців Кремля, які передали представникові Офісу омбудсмана Володимиру Бражнику. За його словами, усі листи будуть потім надіслані російській стороні.

“Ми всі листи перерахуємо, а в понеділок я завезу їх на офіс, щоб потім передати для російської сторони. Ми розуміємо, що їхні права постійно порушуються та обміняти їх практично неможливо. Ворог здійснює політику геноциду – затримання та катування. Це робиться для того, щоб зламати наш народ. Але ми обов’язково повернемо всіх”, – зазначив посадовець.

Як зазначають рідні, через російську цензуру у листах до їхніх близьких, які незаконно утримуються у російській неволі, вони змушені писати короткими тезами: “У нас все добре, всі живі та здорові. Сподіваємось, що ти скоро повернешся додому”.

На акції виступила активістка Олена Цигіпа, яка подякувала всім родинам за їхню постійну боротьбу щодо повернення своїх рідних з кремлівських катівень. Вона наголосила, що росіяни утримують цивільних разом з військовими в нелюдських умовах.

“Вони не отримували накази та зарплатню, але за покликом свого серця робили добрі справи для свого народу та батьківщини. І ми не маємо права забути про них, бо вони, допомагаючи іншим у важкі часи, не очікували слави чи винагород. Тож ми з вами повинні стати їхніми голосами”, – розповіла активістка.  

Щоб постійно нагадувати про незаконно ув’язнених українців, їхні родини організовують виставки та акції, а також проводять адвокаційні кампанії за кордоном.  

“Нам потрібна допомога міжнародної спільноти. Нам потрібно врятувати своїх рідних. Нам потрібні механізми тиску на РФ, щоб повернути кожного громадянина України додому. Тому що тут їх чекають сини, доньки, сестри, мами та дружини”, – наголосила Цигіпа.

Захід відвідала дружина мешканця Каховки та бранця Валерія Панчука, який перебуває у російський неволі вже 32 місяці. Вона дізналася про долю чоловіка з сюжету пропагандистського каналу “РІА – новини” та свідчень колишніх полонених. Однак наразі вона не знає про його місцеперебування.

“Тут зібралися люди, які вірять та сподіваються на швидке повернення своїх близьких. Ви ж розумієте, що все залежить від РФ та нашої влади. Я щоразу приходжу на акцію з вірою та надією, що нас почують”, – розповіла жінка.  

Під час свого виступу представник Координаційного штабу з питань поводження з полоненими Олег Слободяник зазначив, що росіяни настільки ненавидять українців, що тримають цивільних у нелюдських умовах. При цьому у ворога немає ані співчуття, ані жалю до них.

“Останній раз, коли я був зі своїми колегами на засіданні ПАРЄ, там виступав звільнений з полону морський піхотинець. Його слова вразили абсолютно всіх, особливо розповідь про сусідню камеру, де знаходились дві цивільні жінки. В одної з них, яка має двох неповнолітніх дітей, було по 5–6 епілептичних нападів. І вона постійно запитувала у росіян, чому її там тримають. І весь цей час поки він там був, вона знаходилася у сусідній камері. І тільки жінка, яка була поруч, могла їй надати хоч якусь допомогу”, – розповів Слободяник.

Він сподівається, що їм все ж вдасться домовитися з російською стороною щодо повернення всіх українських громадян, які перебувають у російській неволі.

Нагадаємо, за 2024 рік приблизно 30 тисяч українських громадян отримали статус зниклих безвісти. Серед них як військові, так і цивільні.

Зараз у реєстрі зниклих безвісти за особливих обставин міститься понад 71 тисячу записів. Туди входять дані як про військових, так і про цивільних. У 2024 році близько 30 тисяч людей вважалися зниклими. Водночас Добросердов відмовився виокремити дані про військових через конфіденційність.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter