Рівні права та можливості для людей з інвалідністю є обов’язковою умовою для євроінтеграції України – Зеленська

Дата: 04 Грудня 2024
A+ A- Підписатися

Забезпечення рівних прав і можливостей для людей з інвалідністю є обов’язковою умовою вступу України в Європейський Союз. І наша держава має гарантувати ці права.

На цьому наголосила перша леді Олена Зеленська під час Національного форуму прав людей з інвалідністю, який організували громадська організація людей з інвалідністю Fight For Right та громадська спілка “Ліга Сильних”. 

Фото: Fight for rights

“Торік мене вразили результати дослідження про прийняття людей з інвалідністю. 50% опитуваних тоді сказали, що не бачать людей з інвалідністю. Якщо глибше подивитися, це означає, що умови для видимості не створені. Бути видимими разом зі своїми проблемами – це невід’ємне право кожної людини. Це моральне право. І воно є ключовим для всього цивілізованого світу. І так, воно є обов’язковою умовою вступу України до Євросоюзу. І наша країна має гарантувати всім своїм громадянам рівні можливості”, – зауважила Олена Зеленська.

На цьому наголошує і громадська організація Fight For Right, що працює у сфері захисту прав людей з інвалідністю і щороку разом зі спільнотою розробляє спільний порядок денний. Крім того, за ініціативи Fight For Right цьогоріч на Майдані Незалежності вчетверте відбулася акція видимості спільноти людей з інвалідністю та відстоювання їхніх прав.

“Хочеться, щоб ми бачили не три мільйони українців і українок з інвалідністю, а бачили за кожною цією цифрою передусім людину. Тому що ми як спільнота продовжуємо волонтерити, вболіваємо за нашу перемогу, багато хто з нас іде до війська, багато хто підтримує наше військо. І ми віримо, що люди з інвалідністю – це так само сила для європейської демократичної України”, – сказала Юлія Сачук, голова громадської організації людей з інвалідністю Fight For Right.

Акція видимості спільноти людей з інвалідністю та відстоювання їхніх прав на Майдані Незалежності в Києві Акція видимості спільноти людей з інвалідністю та відстоювання їхніх прав на Майдані Незалежності в Києві. Фото: Fight for rights

Міністерка соціальної політики Оксана Жолнович зі свого боку нагадала, що Україна у сфері соціальної політики має низку обов’язків, які повинна виконати, щоб повноцінно інтегруватися до Європейського Союзу. І один з них – забезпечити інклюзивне проживання і реалізацію людей з інвалідністю у всіх сферах життя в суспільстві, без інтернатних закладів.

“На шляху до цього рішення ми вже ухвалили Стратегію розвитку сімейних форм виховання для дітей. Зараз на громадському обговоренні Стратегія деінституціоналізації для дорослих. І в січні ми маємо схвалити Стратегію розвитку соціальних послуг”, – зазначила міністерка.

За словами уповноваженої президента України з питань безбар’єрності Тетяни Ломакіної, безбар’єрність може стати запорукою соціальної стійкості, коли кожен і кожна, хто живе в громаді, матимуть доступ до роботи, до освіти, до пересування, до спілкування, до подорожей.

Як повідомили в організації Fight For Right, спільнота людей з інвалідністю вимагає якнайшвидших змін, адже через війну кількість людей з інвалідністю збільшується і дотримання прав людей з інвалідністю має бути в пріоритеті для посилення потенціалу громад.

Фото: Fight for rights

Активістки та активісти, представники і представниці громадських організацій людей з інвалідністю з усіх куточків України під час форуму працювали над формуванням Порядку денного спільноти людей з інвалідністю на 2025 рік, який оприлюднять уже незабаром.

“Ми передивимося ті проблеми, виклики, які стоять, запропонуємо рішення. У нас уже є певні результати роботи. На жаль, їх недостатньо і ми маємо продовжувати далі єднатися для того, щоб реалізувати той порядок денний, який ми визначаємо”, – зауважила Дар’я Сидоренко, виконавча директорка громадської спілки “Ліга Сильних”. 

Національний форум прав людей з інвалідністю “На шляху до ЄС” організовано громадською спілкою “Ліга Сильних” та громадською організацією “Fight For Right” у партнерстві з ООН Жінки в Україні, Міжнародним фондом “Відродження”, Представництвом ЄС в Україні, Міжнародною фундацією виборчих систем (IFES) в Україні, Національним демократичним інститутом (НДІ), MacArthur Foundation, New Democracy Fund, Kvinna till Kvinna та за фінансування Жіночого фонду миру та гуманітарної допомоги ООН (WPHF), Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) та британської допомоги від Уряду Великої Британії. Думки, висловлені під час заходу, належать спікерам і не обов’язково відображають погляди партнерів чи донорів.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter