Реєстр збитків від агресії РФ може запрацювати на повну до кінця року – Мін’юст
У Міністерстві юстиції України розраховують, що до кінця 2025 року до Міжнародного реєстру збитків, які завдали росіяни своєю війною, можна буде подавати заяви вже за всіма категоріями.
Про такі очікування в інтерв’ю “Укрінформу” повідомила заступниця міністра юстиції України Інна Богатих.

У Мін’юсті очікують, що до кінця 2025 року Міжнародний реєстр збитків, завданих агресією РФ проти України, прийматиме заяви за всіма категоріями.
Наразі реєстр приймає заяви за першими двома категоріями – щодо смерті близького члена сім’ї та щодо пошкодження або знищення житла. За цими категоріями вже подано загалом понад 14 тисяч заяв.
Заступниця міністра нагадала, що загалом планують відкрити понад 40 категорій, за якими українці зможуть подати заяви про відшкодування завданих їм збитків внаслідок російської агресії.
“Категорії відкриваються поступово, але я сподіваюся, що у 2025 році буде суттєвий прорив у цьому напрямі. Запуск такого складного міжнародного інструмента займає тривалий час. Забезпечення технічної можливості подання заяв до реєстру збитків і внесення відповідних змін у нашу нормативну базу залежить, зокрема, і від швидкості взаємодії державних органів”, – пояснила Богатих.
Вона додала, що відкриття кожної категорії потребує певної технічної роботи й координації одразу декількох відомств – Мінцифри, Міністерства юстиції та інших профільних міністерств, що відповідають за конкретну сферу.
“Наприклад, коли ми будемо відкривати таку категорію, як “Розмінування та очищення від нерозірваних боєприпасів”, ми будемо співпрацювати, зокрема, з Міністерством оборони та МВС”, – пояснила Інна Богатих.
За очікуваннями Мін’юсту, міжнародну угоду щодо створення комісії з розгляду заяв підпишуть до кінця 2025 року.
Читайте також: Системі обліку жертв війни потрібен аудит, вдосконалення процедур обліку та недопущення “конкуренції потерпілих” – правозахисниця ZMINA
Напередодні Європейська комісія підготувала проєкт рекомендацій для Ради Європейського Союзу задля участі у створенні Міжнародної комісії з урегулювання претензій для України. Ця комісія стане частиною механізму компенсації українцям збитків, які росіяни спричинили своєю неспровокованою війною проти українського народу.
ZMINA також повідомила про появу порадника з поясненнями, як подати заяву до міжнародного Реєстру збитків потерпілим від російської агресії
Напередодні ZMINA повідомила, що Міжнародний реєстр збитків посилює співпрацю з громадськими організаціями для ефективнішої допомоги постраждалим від російської агресії.
Нагадаємо, 21 січня 2025 року Коаліція правозахисних організацій, які опікуються питаннями захисту прав постраждалих внаслідок збройної агресії проти України, оголосила 13 пріоритетних кроків для Верховної Ради та Кабміну у сфері захисту прав людини в умовах збройної агресії проти України на 2025 рік.

Правозахисна спільнота в Україні закликала владу, зокрема, розбудувати систему підтримки зв’язків зі своїми громадянами в окупації, які країна-агресор систематично намагається розірвати. Серед інших рекомендацій у документі також міститься пункт про запровадження програм підтримки для дітей та молоді задля сприяння їхній адаптації та інтеграції після виїзду з окупації, зокрема для проходження навчання.
Крім того, напередодні коаліція оприлюднила до 13-ї сесії Верховної Ради чергову дорожню карту законопроєктів щодо постраждалого населення з метою консолідації зусиль, формування послідовної законодавчої політики та забезпечення ефективної допомоги.
За підсумками аналізу законопроєктів, представлених у дорожній карті, правозахисники вважають важливим звернути увагу народних депутатів України на окремі питання, які виникають у процесі підготовки та розгляду законодавчих ініціатив із цієї тематики.