“Репортери без кордонів” вимагають випустити Фікрата Гусейнова з України
Міжнародна правозахисна організація “Репортери без кордонів” просить Генеральну прокуратуру України, Міністерство внутрішніх справ та Адміністрацію Президента України повернути азербайджанському журналісту Фікрату Гусейнову паспорт і дозволити йому повернутися до Нідерландів, а також провести неупереджене розслідування щодо нападу на журналіста 5 березня.
Про це йдеться в заяві-листі організації до ГПУ, МВС та АП від 14 березня.
“Ми просимо вас не втрачати часу та відкинути прохання Азербайджану про видачу пана Гусейнлі. Оскільки Нідерланди надавали йому захист, а потім надали голландське громадянство, відправка журналіста назад у свою країну буде незаконною і, крім того, може призвести до ще більших репресій. Ми закликаємо вас повернути його паспорт і дозволити йому повернутися в Нідерланди в повній безпеці”, – йдеться у заяві організації.
Крім того, у листі організація просить українську владу “провести повне та неупереджене розслідування насильницького нападу”, який стався 5 березня, коли невідомі намагалися його викрасти.
У Генпрокуратурі виданню “Детектор медіа” повідомили, що “перевіряють цю інформацію”, та пообіцяли повідомити деталі пізніше.
“МВС тут ні до чого – прикордонники тільки зреагували на червону картку Інтерполу і затримали особу. Все інше – справа Генпрокуратури і судів”, – сказав виданню речник МВС Артем Шевченко. За його словами, поліція не може розпочати розслідування щодо нападу на журналіста 5 березня, поки він особисто не звернеться до правоохоронців з відповідною заявою і не дасть свідчення.
Центр інформації про права людини повідомляв, що Гусейнов з цього приводу заяву до поліції не надавав.
14 березня низка українських громадських організацій звернулися до Генеральної прокуратури України з вимогою терміново завершити екстрадиційну перевірку журналіста Фікрата Гусейнова і дати йому можливість безперешкодно повернутися до Нідерландів.
13 березня азербайджанський опозиційний журналіст Фікрат Гусейнов попросив міжнародне співтовариство, США, ЄС та Королівство Нідерландів допомогти залишити Україну.
9 березня 2018 Комітет захисту журналістів (CPJ) вимагав від української влади дозволити Фікрату Гусейнову безпечно покинути країну.
5 березня особи в цивільному, які представилися співробітниками української поліції, намагалися викрасти в Києві на орендованій квартирі азербайджанського журналіста Фікрата Гусейнова.
Нападники спілкувались українською та азербайджанською. Вони били його руками, повалили на підлогу, б’ючи по ногах та горлу. Журналіст повідомив, що у нього зламаний зубний міст і передав CPJ фотографії ушкоджень.
Раніше прокуратура Київської області повідомила про свої плани екстрадувати журналіста-біженця в Азербайжан.
Нагадаємо, Фікрат Гусейнов був в Азербайджані співробітником опозиційної газети “Азадлиг” (Свобода – ред.). У березні 2006 року його викрали і побили невідомі в масках в селищі Патамдар Баку, в результаті чого він отримав важкі тілесні ушкодження, зокрема ножові поранення. 8 травня 2008 року журналіст емігрував з Азербайджану. Він отримав статус біженця в Нідерландах і зараз є громадянином цієї країни.
14 жовтня 2017 року українські прикордонники затримали його в аеропорту “Бориспіль” на підставі червоної картки, яку ініціював Азербайджан. В Україну журналіст прилетів, щоб з’ясувати умови для відкриття в Києві філії супутникового телеканалу “Turan TV”.
В Азербайджані Фікрата Гусейнова звинувачують у нібито в організації незаконної еміграції азербайджанців, шахрайстві та підробці документів. Спілкуючись телефоном з Комітетом, журналіст відкинув усі звинувачення азербайджанської влади і наголосив, що переслідування пов’язане із журналістикою. Він висловив острах перед ув’язненням, якщо його депортують в Азербайджан.
Комітет вказує, що журналіст висвітлював роботу азербайджанської опозиції в екзилі та викривав корупцію в азербайджанському уряді. Він також критикував президента Азербайджану Ільхама Алієва.
Директор російської редакції каналу “Turan TV” Емін Ахмедбеков заявив, що видача Азербайджану журналіста Фікрета Гусейнова загрожує його життю і здоров’ю.
12 січня генпрокурор Азербайджану Закір Гаралов заявив у листі генпрокурору Юрію Луценку, що він занепокоєний затягуванням екстрадиції журналіста. Закір Гаралов вважає, що “політизація питання і можлива відмова в екстрадиції може завдати шкоди насамперед азербайджано-українським відносинам”.
Міністерство закордонних справ Нідерландів повідомило адвокату журналіста в Гаазі про видалення червоної картки в базі Інтерпол через її невідповідність ст. 2 (1) і 3 статуту Інтерполу.