Ректори російських університетів потрапили під українські санкції через незаконні археологічні роботи в Криму

Дата: 13 Квітня 2025
A+ A- Підписатися

Двоє ректорів російських університетів потрапили під українські санкції через незаконні археологічні роботи на окупованих територіях.

Про це повідомили у Регіональному центрі з прав людини.

Володимир Кур’янов та Костянтин Подрезов. Джерело: Регіональний центр з прав людини

Правозахисники зазначають, що російські університети беруть участь у розкраданні української культурної спадщини в Криму. Важливу роль у цьому процесі відіграють російські освітяни Володимир Кур’янов та Костянтин Подрезов.

Кур’янов із 2023 року очолює Кримський федеральний університет імені В. І. Вернадського в окупованому Сімферополі. Водночас сам університет перебуває під українськими санкціями ще з травня 2020 року.

На посаді ректора він допомагає отримувати спецдозволи на археологічні роботи, які здійснюються всупереч нормам міжнародного права. З 2014-го по 2023 рік підготував 32 листи до Міністерства культури РФ, підтримуючи незаконну діяльність на захоплених українських землях. Також він забезпечує фінансову і матеріально-технічну підтримку експедицій.

Під керівництвом Кур’янова Кримський федеральний університет реалізовує низку заходів: організовує виставки, освітні проєкти, метою яких є легітимізація окупації та просування імперських наративів, що виправдовують збройну агресію РФ проти України.

Костянтин Подрезов з 2022 року очолює Тульський державний педагогічний університет ім. Л. М. Толстого. Як і Кур’янов, він сприяє своїм співробітникам в організаційному та фінансовому забезпеченні незаконних археологічних розкопок на окупованих територіях України.

Подрезов курує археологічні програми Тульського державного педагогічного університету, який організував кілька археологічних експедицій на окупованих територіях України. Зокрема, під його керівництвом відбулися розкопки:

  • Біленської археологічної експедиції на території пам’ятки археології України — городища “Чайка”;

  • Кримської археологічної експедиції — городища “Бєлінське”.

Крім того, Кримський федеральний університет був залучений до незаконних археологічних розкопок античного поселення “Тірітака” та середньовічного городища “Ескі-Кермен”.

Під головуванням Подрезова Тульський університет реалізує державні цільові програми РФ, елементом яких є здійснення археологічних робіт на окупованих територіях і незаконне переміщення культурних цінностей України. Загалом зафіксовано 37 епізодів незаконних археологічних робіт з 2014-го по 2025 рік, за які несуть відповідальність працівники російських наукових установ.

У лютому 2025 року Україна запровадила санкції проти Подрезова і Кур’янова — за їхню протиправну діяльність на тимчасово окупованих територіях. Наступним кроком очікується введення санкцій з боку Європейського Союзу проти цих ректорів.

Нагадаємо, росіяни вкрали понад 1,7 мільйона одиниць української культурної спадщини на окупованих територіях, зокрема археологічні знахідки та музейні колекції. Вони продають ці предмети на чорному ринку. Однак завдяки співпраці з міжнародними партнерами Україна поступово повертає артефакти, вивезені для продажу за кордон.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter