“Рано чи пізно”: головний санітарний лікар Кузін про легалізацію рекреаційного канабісу в Україні

Дата: 14 Липня 2023
A+ A- Підписатися

Головний санітарний лікар України Ігор Кузін вважає, що рано чи пізно в Україні розглянуть питання легалізації не тільки медичного, але й рекреаційного канабісу. 

Про це він розповів у інтерв’ю телеканалу “Ми – Україна”. 

Фото: МОЗ

Посадовець наголосив, що прийняття у першому читанні законопроєкту щодо медичного канабісу, ніяк не пов’язане із рекреаційним канабісом, тобто тим, який вирощують для власного споживання. 

“Цим законом регулюється його застосування у медицині й розмежування з агросектором”, – пояснює він. 

За словами Кузіна, нині в Україні є вітчизняні виробники наркотичних препаратів, а також щонайменше три великих заводи, які вироблятимуть препарати, що використовуються у загальнолікарняній практиці. 

“Чи буде це якась четверта інституція, чи хтось з поточних операторів виявить бажання займатись цим напрямком, але це буде ліцензована діяльність”, – додає головний санлікар. 

Щодо рекреаційного канабісу, то, на думку Кузіна, питання легалізації залежатиме від свідомості громадян і ефективності роботи контролюючих органів.

“Коли ми подивимось по статистиці правопорушень, то їх кількість, пов’язана із вживанням алкоголю, більша, ніж коли людина вживала рекреаційний канабіс. Штати США, які легалізували, не бачили якогось зростання злочинності чи передозувань, які при застосуванні рекреаційного канабісу є малоймовірним”, – розповів Кузін. 

Першою у світі країною, яка легалізувала виробництво, продаж і споживання рекреаційної марихуани, став Уругвай ще у 2014-му, а за рік там скоротилась кількість жінок-ув’язнених, яких до цього саджали за контрабанду.

У 2018-му рекреаційну марихуану легалізували у Канаді, яка у 2001 році стала першою у світі країною, що дозволила медканабіс. Канадська влада пішла на легалізацію рекреаційного канабісу, бо громадяни витрачали мільйони доларів у рік, купуючи марихуану на чорному ринку і не сплачуючи податків. 

До початку повномасштабного російського вторгнення, згідно з аналізом відкритих судових рішень, щонайменше 83% засуджених за наркозлочини українців отримували кримінальну судимість саме за незаконне зберігання наркотиків без мети збуту, а не за збут. В Україні йшло обговорення стратегії наркополітики, яка, за словами активістів, мала позбутися “обвинувального ухилу” стосовно наркозалежних, які купують наркотики для власного споживання без мети збуту.

Ситуація, яка склалась, за словами юристки всеукраїнського об’єднання людей з наркозалежністю “Волна” Ірини Максимової, є парадоксальною, адже споживання наркотичних речовин декриміналізовано, і водночас наркозалежних притягують до кримінальної відповідальності за, наприклад, залишки наркотичних речовин, знайдені в них, а також за придбання та зберігання наркотичних речовин для власного споживання. 

Нагадаємо, що у певних регіонах деокупованого Криму вирощуватимуть медичний канабіс, якщо депутати у другому читанні підтримають законопроєкт щодо його легалізації. 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter