Рада запровадила кримінальну відповідальність за вияви антисемітизму
Верховна Рада України ухвалила законопроєкт №5110, який передбачає кримінальну відповідальність за вияви антисемітизму.
Про це зазначено в картці документа на сайті парламенту.
На розгляд документ вніс народний депутат від партії “Слуга народу” Максим Бужанський. За проголосувало 295 парламентарів.
Законопроєкт передбачає внесення змін до чинної 161-ї статті КК України “Порушення рівноправності громадян”, а саме додає до переліку захищених ознак і покарання за “прояви антисемітизму”. Визначення цього терміна міститься в ухваленому раніше Законі “Про запобігання та протидію антисемітизму в Україні”, для реалізації положень якого ухвалили й законопроєкт №5110.
Відповідно до першого закону, антисемітизмом є певне ставлення до осіб єврейського походження, яке виражається в ненависті щодо них, а серед його виявів, зокрема:
- заклик, приховування або виправдання вбивства чи заподіяння шкоди особам єврейського походження, наприклад через радикально-ідеологічні переконання або екстремістські релігійні погляди;
- висловлення неправдивих відомостей, стереотипних, ненависницьких і таких, що озлоблюють, заяв про осіб єврейського походження;
- публічні висловлювання, пов’язані із засудженням осіб єврейського походження як колективно відповідальних за реальні чи уявні правопорушення, скоєні однією особою або групою осіб незалежно від етнічного походження чи віросповідання;
- заперечення Голокосту;
- виготовлення, розповсюдження будь-яких матеріалів, що містять антисемітські висловлювання, а також публічне використання матеріалів, символів та зображень антисемітського змісту;
- заклики до антисемітизму.
Автори ініціативи вважають, що документ допоможе правоохоронцям правильно кваліфікувати злочини, скоєні на ґрунті ненависті щодо євреїв. Водночас 161-ша стаття вже передбачає відповідальність, зокрема, за умисні дії, спрямовані на розпалювання національної та релігійної ворожнечі й ненависті. Однак правоохоронці, хоча подекуди й відкривають за нею провадження в інцидентах, які стосуються антисемітизму, належно їх не розслідують.
За вияви антисемітизму в документі передбачено покарання у вигляді штрафу від 3400 до 8500 тисяч гривень або обмеження волі на строк до п’яти років з позбавленням права обіймати певні посади чи вести певну діяльність на строк до трьох років або без такого.
Ті самі дії, поєднані з насильством, обманом чи погрозами, а також вчинені службовою особою, караються штрафом 8500 – 17 000 гривень або позбавленням волі на термін від двох до п’яти років із забороною обіймати певні посади чи вести певну діяльність на строк до трьох років або без такого. Дії, вчинені організованою групою осіб або які спричинили тяжкі наслідки, каратимуть позбавленням волі на строк від п’яти до восьми років.
Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування.
Докладно про обидва законопроєкти, а також про те, чому, на думку певних фахівців, запропоновані зміни не розв’яжуть проблеми, ZMINA писала тут.