Рада у першому читанні підтримала закон про охорону психічного здоровʼя
Верховна Рада у першому читанні підтримала законопроєкт №12030, що вносить до законодавства положення щодо психічного здоров’я як окремої сфери.
Про це розповіли у МОЗ.
Документ, якщо його ухвалять остаточно, має змінити таке:
- розподілити повноваження між держустановами, неурядовими організаціями та приватним сектором, що опікуються психічним здоров’ям;
- ввести єдину термінологію, стандартизувати послуги й визначити мультидисциплінарний підхід, як найкращий;
- гарантувати право на якісні та доступні послуги, а також захистити персональні дані пацієнтів;
- увести сертифікацію навчання спеціалістів у сфері психічного здоров’я, а також унормувати їх безперервне навчання;
- стимулювати роботу організацій, що займаються саморегуляцією сфери;
- впровадити інноваційні методи та наукове підґрунтя для ефективної підтримки системи;
- встановити міжнародні стандарти та запровадити систему нагляду за якістю роботи фахівців.
Серед змін також є згадка про трудову сферу. Так, роботодавців хочуть зобов’язати створювати служби охорони психічного здоров’я на підприємствах та політику або план захисту й зміцнення такого здоров’я на робочому місці.
Цікаво, що майже половину із європейських актів ухвалили торік, що може свідчити про посилену увагу до цієї проблеми у ЄС.
Турбота про ментальне здоров’я громадян впливає на різні сфери життя, зокрема на економіку. Так, за моделлю Світового Банку, про яку розповідають автори у пояснювальній записці, один долар, інвестований у турботу про психічне здоров’я, принесе два долари у бюджет, після відновлення продуктивності людини.
Урядовці, коментуючи ініціативу раніше, казали, що одна з головних її завдань зробити так, щоб сфера турботи про ментальне здоровʼя не обмежувалась медичною галуззю.
Нагадаємо, що цьогоріч уряд схвалив новий порядок надання психіатричної допомоги в стаціонарах. Посадовці впровадили зміни, щоб допомогти людям позбутися страху звертатися по допомогу, який є частиною памʼяті про радянські методи каральної психіатрії.
Такий страх може бути пов’язаний не лише з радянською історією, бо в незалежній Україні лікарню, де продовжували застосовувати “каральну психіатрію”, закрили лише 2018 року.