Рада попередньо дозволила СБУ подавати закони на розгляд президента й уряду

Дата: 16 Квітня 2025
A+ A- Підписатися

Верховна Рада в першому читанні підтримала урядовий законопроєкт № 12028, що в разі остаточного схвалення дозволить Службі безпеки України розробляти та вносити на розгляд президента й уряду проєкти законів зі сфери компетенції служби.  

Про це розповіли в парламенті. 

Ілюстраційне зображення. Фото: Верховна Рада України

Документ зареєстрували ще торік у вересні. 

Автори пропонують внести зміни до статті 25 Закону “Про Службу безпеки України” та статті 50 Закону “Про Кабінет Міністрів України”. У такий спосіб хочуть підвищити під час воєнного стану “оперативність й ефективність правового врегулювання… зокрема у сферах державної безпеки, охорони державної таємниці, протидії тероризму та контррозвідки”. 

Нині законодавчі ініціативи можуть пропонувати секретаріат Кабміну, міністерства, деякі і центральні органи виконавчої влади, державні колегіальні органи та місцеві держадміністрації. 

Парламентський Комітет з питань правової політики у висновку до законопроєкту назвав доцільною ідею додати повноважень СБУ, а зауваження мали лише до назви документа. Вона, як вимагають правила, має бути “оптимально стислою, конкретною, лаконічною, ясною і водночас оригінальною (притаманною лише цьому закону), носити інформативний та орієнтаційний характер”. 

Ідентичні зауваження висловили в Головному науково-експертному управлінні Верховної Ради. 

Втім, ще торік, коли з’явилися новини про існування законопроєкту, у Центрі спільних дій звертали увагу, що з його застосуванням можуть виникнути проблеми. Річ у тім, що природа відносин СБУ та Кабміну неврегульована, бо за змістом повноважень служба є органом виконавчої влади, а де-юре підпорядкована президенту.

“Це перешкоджатиме практичній реалізації повноважень ініціювати акти Кабінету Міністрів у випадках, коли між президентом та прем’єром є політичні розбіжності”, – пояснювала керівниця напряму національної аналітики центру Оксана Заболотна

Ілюстраційне зображення будівлі СБУ в Києві. Фото: вікімапія

Своєю чергою в незалежній аналітичній платформі “Вокс Україна” припускали, що остаточне ухвалення закону спонукатиме інші силові структури вимагати розширити їхні повноваження. 

Після цього припущення аналітиків, у березні 2025-го, з розгляду Верховної Ради через критику громадськості зняли законопроєкт, який дозволив би нацгвардійцям застосовувати вогнепальну зброю під час заворушень. Детальніше про це за посиланням

Нагадаємо, що до початку повномасштабного російського вторгнення парламент у першому читанні підтримав законопроєкт про реформу СБУ, який деякі критики називали “найгіршим для прав людини”.

Хоча тоді в спецслужби попередньо забрали певні невластиві функції, втім, наприклад, вирішили вимагати погодження спецслужбовців для призначення голів і заступників у прокуратурі.

СБУ успадкувала багато функцій, притаманних радянській спецслужбі, та працює практично без будь-якого контролю, про що неодноразово казали правники. Разом з цим більшість справ, які розслідували есбівці до 2022 року, не стосувалися нацбезпеки. Останнє стало відомо після аналізу роботи відомства за 2013–2020 роки. 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter