Рада попередньо дозволила карати очільників ТЦК та членів ВЛК за призов непридатних чоловіків до війська 

Дата: 12 Березня 2025
A+ A- Підписатися

Верховна Рада підтримала в першому читанні законопроєкт № 12441, що в разі остаточного схвалення запровадить кримінальну відповідальність за порушення законів про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію для керівників ТЦК та СП, а також членів ВЛК. 

Про це йдеться в картці документа на сайті парламенту. 

Ілюстраційне зображення. Фото: Верховна Рада України

Авторами ідеї стала група депутатів, серед яких Максим Павлюк, Сергій Іонушас, Галина Третьякова, Оксана Гринчук та інші. 

У пояснювальній записці вони говорять, що за понад три роки повномасштабної війни вдалося підтвердити факти “призову громадян на військову службу, які не підлягали такому призову відповідно до закону, безпідставного надання відстрочок, непритягнення до відповідальності осіб, що ухиляються від призову”, а також “випадки порушення порядку проведення медичного огляду для визначення придатності до військової служби”

Усе це, як наполягають нардепи, призвело до “порушення прав громадян, ухилення від призову на військову службу або до незаконного звільнення з військової служби військовослужбовців”

Для того щоб виправити ситуацію, пропонують додати до Кримінального кодексу нові статті 337-1 та 426-2: 

  • порушення порядку проведення медичного огляду (військово-лікарської експертизи) з метою визначення придатності громадян до військової служби за станом здоров’я;
  • порушення процедури призову або прийняття на військову службу, допущене уповноваженою особою.

Покаранням за порушення цих статей буде позбавлення волі від трьох до восьми років. 

Ілюстраційне зображення. Фото: yug.today

Окрім цього, хочуть розширити коло відповідальних за корупцію, передбачене статтею 368-5 КК. Перелік поповнять згадками про голів, заступників, членів та секретарів позаштатних військово-лікарських та лікарсько-льотних комісій.

Тепер на законопроєкт очікує друге читання. 

Нагадаємо, що численні порушення в роботі ТЦК та СП зафіксувала спеціальна парламентська комісія, результати якої представили торік. У відповідь деякі парламентарі звинуватили колег у популізмі. 

За час, поки триває повномасштабне російське вторгнення, у медіа з’явилося чимало новин про порушення прав громадян у ТЦК та СП. Йдеться про силові затримання, побиття та смерті, причини яких часом суперечать заявам керівництва центрів. 

Аналіз показує, що спроби об’єктивно висвітлити тему мобілізації в медіа наражаються на закиди в підігруванні ворогу, тож журналісти обмежуються ретрансляцією офіційних повідомлень. Це так само створює простір для чуток та фейків. 

Фотографія обкладинки: Chien-Chi Chang / Magnum

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter