Рада підтримала посилення відповідальності за сексизм у рекламі

Дата: 04 Березня 2021
A+ A- Підписатися

Верховна Рада ухвалила в першому читанні проєкт закону №3427 щодо протидії дискримінації за ознакою статі в рекламі. 

Про це повідомили на сайті парламенту. 

Приклад сексистської реклами, яку в листопаді 2019 року київський заклад “П.Пельмени” опублікував у мережі

Ініціаторами проєкту стали 45 депутаток та депутатів, серед яких Марина Бардіна, Марія Мезенцева, Євгенія Кравчук, Тетяна Циба, Інна Совсун, Ярослав Юрчишин, Соломія Бобровська, Дмитро Лубенець та інші.

У разі остаточного ухвалення документа в рекламі можуть заборонити вміщувати твердження або зображення про інтелектуальну, фізичну, соціальну чи іншого виду перевагу однієї статі над іншою або про стереотипність ролі чоловіка і жінки. Під заборону потраплять і демонстрація насильства за ознакою статі, а також реклама, в якій тіло людини або частини тіла подають виключно як сексуальний об’єкт, щоб залучити увагу споживача. Забороненою стане й реклама з натяками (слова, звуки, зображення) на сексуальні відносини, які не мають прямого стосунку до рекламованого продукту або способу його споживання.

Сексистська реклама магазину “Цитрус”, за яку компанія сплатила 7 тисяч гривень штрафу у 2019 році

Окремо автори прописали в документі визначення дискримінаційної реклами і Згідно з документом, це реклама, яка вміщує чи використовує твердження та/або зображення, що є дискримінаційними за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, віку, інвалідності, етнічного та соціального походження, громадянства, сімейного та майнового стану, місця проживання, мовними або іншими ознаками щодо особи та/або групи осіб, а також такі, що дискредитують товари інших осіб. та дискримінаційної реклами за ознакою статі і Згідно із законом, це реклама, яка: містить твердження та/або зображення про інтелектуальну, фізичну, соціальну чи іншого виду перевагу однієї статі над іншою та/або про стереотипність ролі чоловіка та жінки, що обмежує свободу життєвого вибору людини; принижує гідність людини за ознакою статі; демонструє насильство за ознакою статі; містить зображення тіла людини (частини тіла) виключно як сексуального об’єкта для привернення уваги споживача та/або натяки (слова, звуки, зображення) на сексуальні відносини, що не мають прямого стосунку до рекламованого продукту чи способу його споживання..

“Широко розповсюджена дискримінаційна за ознакою статі реклама закріплює ґендерні стереотипи та негативно впливає на свідомість як дорослих споживачів реклами, так і неповнолітніх. Інформаційне середовище, наповнене закликами до неповаги, твердженнями про неповноцінність чи меншовартість певної групи осіб, демонстрацією фізичного насильства, є внеском у формування культури насильства та порушення прав людини”, – наголошують автори ідеї в пояснювальній записці. 

Сексистська реклама закладу в Тернополі

У разі порушення рекламодавець має сплатити штраф у п’ятикратному розмірі мінімальної заробітної, а повторне вчинення порушення протягом року призводить до штрафу в 30-кратному розмірі вартості розповсюдженої реклами.

Нагадаємо, що українські компанії часто використовують сексизм, щоб привернути увагу до своєї продукції. Рекламують за його допомогою будівельні матеріаликомп’ютерну техніку та навіть роботу з державними закупівлями

Ще 2011 року в Україні ухвалили стандарти недискримінації за ознакою статі в рекламі та санкції за їхнє порушення. Однак кількість скарг на сексистську рекламу в Україні не зменшується, а механізм саморегулювання в цій сфері поки що працює не досить ефективно.

З проблемою сексизму в рекламі стикаються не тільки в Україні. У 2018 році Великобританія заборонила ґендерні стереотипи в рекламі. Згодом регулятор припинив трансляцію в країні ролика компанії Mondelez, у якій показали двох тат, які залишили дитину на конвеєрі в ресторані, бо відволіклися на їжу. 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: