Призначені силовикам та деяким пільговикам через суд пенсії вартують бюджету 67 мільярдів гривень на рік
Українське законодавство має прогалини, що створюють умови для отримання за рішенням судів підвищених пенсій, зокрема військовим силових структур та тим, хто проживає у радіоактивно забрудненій місцевості. На виплати щороку витрачають майже 66,5 мільярда гривень.
Про це розповіли у Рахунковій палаті.
Навантаження на Пенсійний фонд зростає, й станом на початок квітня поточного року на кожну тисячу платників єдиного соціального внеску припадало 945 пенсіонерів. Для порівняння, на початку 2021-го на тисячу застрахованих людей було 868 пенсіонерів.
За словами голови Рахункової палати Ольги Піщанської, наприклад, у виплатах тим, хто проживає у радіоактивно забрудненій місцевості, існує проблема, бо деякі можуть безпідставно отримувати гроші.
“Перелік зон радіоактивного забруднення давно застарів, а випадки реєстрації до 30 пенсіонерів за однією адресою на цих територіях не є поодинокими”, – зауважує вона.
Також щонайменше чотири мільярди гривень на рік витратили на виплату пенсій людям з інвалідністю, яким відстрочили проходження повторного огляду сумнозвісними МСЕК під час воєнного стану.
Аудит у Пенсійному фонді виявив й значні проблеми із фізичною ідентифікацією пенсіонерів, особливо переселенців та тих, хто знаходиться на тимчасово окупованих територіях. Щодо останніх, то Піщанська розповіла, що понад 800 тисяч пенсіонерів більш ніж 2,5 року без фізичної ідентифікації отримували гроші на тимчасово окупованих РФ територіях і на територіях активних бойових дій. На пенсії їм витратили 7,7 % всіх річних видатків на виплату пенсій у 2024 році.
Загалом за період воєнного стану борги підприємств, установ, організацій перед Пенсійним фондом зросли до понад 50 мільярдів гривень.
Нагадаємо, що майже кожен четвертий пенсіонер в Україні продовжує працювати, а кожен другий отримує менш як 4 тисячі гривень пенсії.
Вже за кілька років пенсіонерів в Україні, за прогнозом економістів, буде більше, ніж громадян, що ще не вийшли на пенсію. Навантаження на кожного працівника за майбутні шість років зросте з 15,7 тисячі гривень до 28,7 тисячі.