СБУ закриває провайдера, який не заблокував російські сайти?

Дата: 02 Червня 2017
A+ A- Підписатися

Зранку 1 червня Служба безпеки України проводила обшуки в офісах інтернет-провайдера Wnet та його партнерів.

Зокрема, провайдер “Домонет” повідомив про обшук за адресою вул. Богдана Хмельницького 50б у Києві.

“З будівлі під прицілами автоматів було виведено абсолютно всіх людей. Нікого не випускають з території, в “заручниках” опинились всі, хто знаходився на території будівлі, навіть просто абоненти, швидку теж не випускають, добре, що хоч впустили на територію, адже серед людей є вагітна жінка, якій може знадобитись  допомога”, – йдеться в повідомленні на сайті “Домонету”.

Голова інтернет-асоціації  України Олександр Федієнко, присутній біля будівлі, де проводився обшук, написав у Facebook, що на місце обшуку не пускають ні адвоката, ні журналістів. За його словами, обшук також проводився вдома у власника компанії Олексія Клєщєвнікова.

Крім того, Федієнко повідомив, що вже під час обшуку до будівлі офісу компанії почали підходити її клієнти, у яких пропав інтернет.

Він додав, що провайдер обслуговує багато держструктур, в тому числі паспортний стіл, візові центри, а також деякі підрозділи Верховної Ради, Кабміну. 

Пізніше 1 червня на сторінках провайдера і його партнерів у мережі Фейсбук користувачі скаржилися на відсутність інтернету в різних районах міста. Зокрема, клієнти провайдера “Домонет” на Мінському масиві Києва не мали інтернету до ранку 2 червня, а деякі абоненти скаржилися на відсутність мережі і після цього.

СБУ на офіціальному сайті повідомила, що проти компанії відкрито провадження за ч. 3 ст. 110-2 КК України (фінансування дій, вчинених з метою насильницької зміни чи повалення конституційного ладу або захоплення державної влади, зміни меж території або державного кордону України).

За даними відомства, Wnet (Дабл-Ю Нет Україна) здійснював незаконну маршрутизацію трафіку на тимчасово окупований Крим в інтересах спецслужб РФ.

За інформацією СБУ, через незаконну маршрутизацію трафіку в анексований Крим ФСБ РФ планувала отримати доступ і знімати інформацію з українського сегмента мережі провайдера.

Співробітники СБУ також нібито встановили, що завдяки трафіку, отриманому від українського провайдера через магістральний канал, послуги доступу в інтернет отримували ФСБ в Криму, Воєнтелеком РФ і псевдодержавні підприємства зв’язку.

“Правоохоронці також встановили, що за вказівкою російських кураторів, менеджмент компанії не заблокував користувачам доступ до санкційних російських Інтернет-ресурсів та сервісів”, – йдеться у повідомленні СБУ.

В СБУ зазначають, що під час проведення слідчих дій вилучили з офісу провайдера телекомунікаційне обладнання та документацію.

Водночас, у компанії такі звинувачення заперечують.

“Що стосується попередньої інформації, опублікованої на сайті СБУ, то, за нашими оцінками, вона має тенденційний характер і не відповідає дійсності. Це найм’якші формулювання, які ми змогли підібрати”, – зазначається на сайті Wnet.

В компанії також нагадують, що 17 травня після отримання листа від РНБО з рекомендаціями заблокувати заборонені російські ресурси дали відповідь, у якій просили роз’яснення щодо механізму блокування.

“Національний ІР-оператор Wnet готовий виконувати указ президента Петра Порошенка № 133/2017 від 15.05.2017 року “Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (#санкцій)”, введений в дію рішенням РНБО України від 28.04.2017 року.

Наразі, ані в указі № 133/2017, ані в Законі України “Про санкції” немає чітко визначеного і описаного механізму щодо обмеження доступу користувачів мережі Інтернет до заборонених ресурсів та сервісів.

В залежності від обраного державними органами механізму впровадження цієї заборони, Інтернет- компанія Wnet визначить подальші кроки та додаткові ресурси для виконання цього указу”, – йшлося у повідомленні на сайті компанії та її партнерів, зокрема, “Домонету”.

У свою чергу власник компанії Олексій Клєщєвніков в коментарі виданню liga.net зазначив, що сприймає обшуки як персональний тиск. Він також вважає, що це може бути атака конкурентів.

Співробітники Wnet, з якими вдалося зв’язатися редакції liga.net, звинувачення СБУ і прокуратури спростовують.

“У нас немає магістрального каналу в Крим. Одним із доказів СБУ є факт доступності IP-адреси, яка нібито перебуває в Криму, з нашої мережі, що є повним нерозумінням принципів маршрутизації глобальної мережі”, – повідомила HR-директор компанії Тетяна Устинова. За її словами, ніяких IP-адрес в Криму у Wnet бути не могло.

Крім того, учасники ринку інтернет-послуг, опитані виданням, схильні вважати дії СБУ “демонстративним побиттям” за принципову позицію в ситуації з блокуванням російських сайтів.

Як повідомлялося,  16 травня 2017 року президент Петро Порошенко підписав указ, яким ввів в дію рішення РНБО про оновлення списку санкцій проти низки російських компаній, серед яких “Аерофлот”, соцмережі “Вконтакте” і “Одноклассники”, компанія “Яндекс” тощо.

Під санкції потрапили також 12 журналістів з Росії, Болгарії, Польщі, Молдови та Німеччини і одна українка.

Українські правозахисники та експерти вважають, що новий указ вдарить по свободі інтернету в Україні, а країна значно погіршить свій імідж в очах міжнародної спільноти.

З критикою рішення Києва виступив також Державний департамент США.

29 травня СБУ провела обшуки в київському та одеському офісах “Яндекс Україна” у кримінальному провадженні за статтею “Державна зрада”.

СБУ стверджує, що керівництво компанії незаконно збирало та передавало до Росії персональні дані українських громадян.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter