За час повномасштабної війни більше як тисячу цивільних українців звільнили з російської неволі – МІПЛ
Від початку повномасштабного вторгнення з російської неволі було звільнено 1036 цивільних українців. Йдеться як про тих, кого повертали під час обмінів, так і про тих, кого росіяни просто відпускали після незаконного утримування.
Про це розповіла під час презентації дослідження “Анатомія систематичного злочину: як Росія переслідує цивільне населення” Любов Смачило, керівниця аналітичного департаменту МІПЛ.
За її словами, бранців звільняли різним чином та на різних територіях, починаючи з 24 лютого 2022 року.
“Про звільнених ми можемо озвучувати якусь реальну цифру, тому що відбуваються обміни. Також наша організація спілкується з тими, кого звільнили, з місцевими органами влади (голови міст, селищ), зі свідками, які бачили, коли звільняли утримуваних. Ми документуємо ці всі свідчення. Нам легше верифікувати тих, кого звільнили, ніж тих, кого досі утримують, тому що звільнених легше порахувати“, – зазначила аналітикиня у коментарі ZMINA.
Вона зауважила, що дуже складно встановити остаточну цифру незаконно утримуваних цивільних, оскільки правозахисники та міжнародні організації не мають доступу до окупованих територій.
“Через судові процеси на території РФ, які ми досліджуємо, інколи дізнаємося про нових затриманих цивільних. Інколи ми дізнаємося і про вбивства в полоні або, наприклад, як з чоловіком Юлії Баіш, коли знаходять тіла утримуваних на деокупованих територіях“, – розповідає Смачило.
Як зазначила керівниця департаменту війни та правосуддя МІПЛ Анна Рассамахіна, у місцях утримання росіяни роблять все, щоб люди не спілкувалися один з одним та не могли запам’ятати персонал в’язниць. Інколи адміністрація пенітенціарної установи зафарбовувала у приміщенні назву закладу, щоб люди не знали, де саме вони перебувають.
“Звільнені часто перебувають у дуже поганому емоційному стані. Ми знаємо про випадки часткової втрати пам’яті, коли людина не пам’ятає якихось подробиць або не пам’ятає імен людей, з якими вона перебувала разом у камері, або згадує їх невірно. І ці всі фактори дуже ускладнюють пошук людей“, – додає експертка.
Нагадаємо, мешканця Бучі Віталія Єфімчука росіяни викрали разом із сусідом просто на вулиці 7 березня 2022 року. Спочатку їх обох тримали у ворзельському лісі, а потім перевезли до Гостомеля. 12 березня 2022 року росіяни вбили Віталія та змусили інших бранців поховати його тіло.