Прокурори порушили 24 кримінальні справи щодо злочинів проти довкілля, які вчинили війська РФ на Херсонщині

Він зазначив, що з 24 лютого 2022 року та станом на 14 січня 2025 року прокурори СЕП (спеціалізованої екологічної прокуратури) Херсонської обласної прокуратури здійснили процесуальне керівництво у 24 кримінальних провадженнях щодо 91 кримінального правопорушення, вчиненого проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку.
Зокрема, це злочини, передбачені ч. 1 ст. 438 та ст. 441 КК України, що стосуються заподіяння шкоди навколишньому природному середовищу. Серед них – невибіркові обстріли, які призвели до шкоди довкіллю, вивезення тварин із заповідників у тимчасово окупований Крим і на територію РФ, незаконне розграбування природних ресурсів та екоцид.
За словами Нікітіна, у таких кримінальних провадженнях в порядку спеціального судового розгляду (in absentia) вже винесли вирок щодо двох військовослужбовців РФ, яких засудили за ст. 438 КК України до максимального покарання – 12 років позбавлення волі. Вирок уже набув законної сили. Йдеться про вирок генерал-майору ЧФ РФ і командиру бригади за підрив Північно-Кримського каналу.
Крім того, у 2024 році прокурори СЕП повідомили про підозру ще одній особі, і досудове розслідування у цій справі триває.
Як розповів Нікітін, для документування злочинів використовують, зокрема, дані OSINT (аналіз відкритих джерел), протоколи оглядів за методикою (протоколом) Берклі, свідчення очевидців, результати огляду місць подій та експертні висновки, супутникові знімки.
За словами заступника керівника обласної прокуратури, для встановлення збитків, завданих природним заповідникам та екосистемам Херсонщини, спеціалісти Державної екологічної інспекції Південного округу, а також Національних природних парків області здійснюють попередні розрахунки, а прокурори СЕП призначають судові інженерно-екологічні експертизи.
За їхніми результатами вже встановили, наприклад, що розмір шкоди Національному природному парку “Кам’янська Січ” становить понад 49,9 млн грн, біосферному заповіднику “Асканія-Нова” – майже 85,3 млн грн, національному природному парку “Нижньодніпровський” – понад 72,6 млрд грн. Крім того, попередньо підрахували збитки, яких зазнав Джарилгацький національний природний парк – понад 7,2 млрд грн.
Нагадаємо, з кінця лютого 2022 року і станом на початок жовтня минулого року війська РФ скоїли в Україні понад 4700 екологічних злочинів, завдавши збитків на 64 мільярди доларів. Війна призвела до забруднення ґрунтів, води, повітря та завдала шкоди природно-заповідному фонду України.
Раніше ZMINA повідомляла, що у червні минулого року заочно про підозру у порушенні законів та звичаїв війни, поєднаному з умисним вбивством, повідомили російському генерал-полковнику, екскомандувачу російського угруповання “Дніпро”.