Професійний стандарт “Журналіст” внесли до Національного реєстру кваліфікацій: що це дає?

Дата: 30 Січня 2025
A+ A- Підписатися

Національне агентство кваліфікацій України офіційно оприлюднило затверджений професійний стандарт “Журналіст”, який охоплює низку професій: журналіст, кореспондент, фотокореспондент, оглядач, випусковий редактор та редактор.

Про це повідомили на корпоративному сайті “Суспільного”.

Фото: “Повернись живим”

Розробкою стандарту займалася робоча група під керівництвом директорки з управління персоналом “Суспільного” Вікторії Сидоренко. У грудні 2024 року професійна Спілка працівників культури України дала документу позитивний висновок, а в січні 2025-го він пройшов перевірку Національного агентства кваліфікацій щодо відповідності процедурам розробки.

Оприлюднення стандарту та його внесення до реєстру стали фінальним етапом роботи, яка тривала у 2024 році.

Сидоренко зазначила, що робоча група створила комплексний документ, який враховує повну та часткові кваліфікації журналістських професій і відповідає реальним вимогам редакцій щодо компетентностей працівників.

Документ містить детальний опис професійних вимог і стане основою для оновлення освітніх стандартів, сприятиме модернізації навчальних програм та створенню сучасних кваліфікаційних центрів. Це також може стимулювати розвиток інформальної і та неформальної і освіти у сфері журналістики.

Важливим оновленням стало офіційне включення фотокореспондентів до професійного стандарту. Таку ініціативу висунула директорка Інституту масової інформації Оксана Романюк, яка брала участь у розробці документа.

Раніше в офіційних класифікаторах фотокореспонденти та відеооператори не згадувалися, що створювало проблеми для представників цих професій, зокрема у правовому полі.

Романюк наголосила, що через цей недолік правоохоронні органи часто відмовляли у відкритті проваджень щодо порушень прав фотокореспондентів, оскільки їх не визнавали журналістами. Вона підкреслила, що діяльність фотокореспондентів та відеооператорів повністю відповідає критеріям журналістської роботи, які закріплені у новому стандарті.

Повний текст професійного стандарту доступний у Реєстрі кваліфікацій.

Нагадаємо, що у травні 2024 року шестеро медіаменеджерів та журналістів заснували громадську організацію “Клуб відповідальних медіа”.

Засновниками громадської організації “Клуб відповідальних медіа” стали учасники програми “International Training Programme on Media Regulation in a Democratic Framework Eastern Europe 2022”, а саме:

  • директор з маркетингу телеканалу “Еспресо” Микола Типусяк;
  • голова правління Асоціації правовласників та постачальників контенту Наталя Клітна;
  • генеральний директор видавництва “Телегазета” Дмитро Кліманов;
  • медіааналітикиня Зоя Красовська;
  • журналістка NV, проєктна менеджерка громадської організації “Жінки в медіа” Олександра Горчинська;
  • координатор проєктів у Представництві Фонду ім. Фрідріха Еберта в Україні Богдан Басій

Головою правління новоствореної організації став Микола Типусяк.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter