Про що свідчать останні маніпуляції Путіна навколо Криму – версії та коментарі
У четвер президент Росії Володимир Путін включив так званий “Кримський федеральний округ” до складу Південного федерального округу, звільнив так званого губернатора Севастополя Сергія Меняйла та звільнив Михайла Зурабова з посади надзвичайного і повноважного посла РФ в Україні.
Про що можуть свідчити ці зміни прокоментували політики та експерти.
Так глава Меджлісу кримськотатарського народу, народний депутат фракції Блок Петра Порошенко Рефат Чубаров вважає, що окупованому Криму загрожує повна “зачистка” території до стандартів “русского мира”.
“Віднесення “Республіки Крим та міста Севастополя” до складу Південного Федерального округу свідчить про те, що вище політичне керівництво Росії, підготувало окупованому Криму долю інших, власне російських, територій, які виступають в якості об’єктів для насадження єдиної уніфікованої державної політики”, – пише він у Facebook.
Тепер до складу Південного федерального округу входять: Республіка Адигея (Адигея), Республіка Калмикія, Республіка Крим, Краснодарський край, Астраханська область, Волгоградська область, Ростовська область, місто Севастополь. Центром федерального округу залишається Ростов-на-Дону.
За словами Чубарова, при реалізації цієї стратегії “етнічне або історичне розмаїття, культурні чи мовні особливості слугуватимуть прикриттям лише до моменту повної зачистки цієї території до стандартів “русского мира”.
“А вже які стандарти “русского мира” і де завершуються його межі в уяві Путіна, вже ні у кого немає ілюзій… Росію чекають смутні часи”, – резюмує він.
У МЗС України заявляють, що перестановки, які провів президент РФ Володимир Путін щодо анексованого Криму не дозволять РФ уникнути санкцій.
Про це Українській правді повідомив директор політичного департаменту МЗС Олексій Макеєв.
“Санкції чітко прив’язані до півострова”, – наголосив Макеєв.
Він також зазначив, що дії президента РФ порушують міжнародне право і додав, що трохи згодом буде оголошено відповідну заяву.
На питання Української правди щодо заяв, поширених російськими ЗМІ про те, що нібито звільнений посол Зурабов давно просився у відставку, але його не пускали, бо “новий посол не зміг би виконувати обов’язки, бо його кандидатура не узгоджується з владою України”, Макеєв сказав:
“Російська сторона не надсилала жодної пропозицій чи запитів на агремана”.
Він нагадав, що кандидатуру тимчасово повіреного у справах узгоджувати не потрібно.
Лідер кримського відділення партії “Комуністи Росії” Леонід Грач упевнений, що після відставки Сергія Меняйло з посади губернатора Севастополя і його відправки на роботу в Сибірський федеральний округ Росії, аналогічна доля чекає російського главу Криму Сергія Аксьонова та голову нинішнього парламенту півострова Володимира Константінова.
Політолог Володимир Фесенко вважає, що ліквідація Криму як особливого федерального округу означає тільки те, що Крим перестав бути на особливих рахунках – це заниження його статусу. Закінчився перехідний період, коли Криму приділялася особлива увага.
“Фінансування почали урізати ще з минулого року. Зараз, мабуть, в Кремлі вирішили, що перехідний період завершено”, – розказує він у коментарі виданню “Новое время”.
За його словами, до федеральних округів зазвичай входить кілька регіонів. Такі великі, адміністративно-територіальні утворення. Їх керівники – такі певні наглядачі за цими регіонами. І ось Крим був окремим федеральним округом. Тепер – ні. Він став звичайною областю в Росії. Не буде ніяких ексклюзивних привілеїв та особливої управлінської уваги до Криму.
“Погано це чи добре – питання. Для нас, може, ця новина не дуже хороша. РФ таким чином зайвий раз показує, що вони з Кримом не збираються розлучатися. Є така точка зору, мовляв, не буде Путіна, все зміниться. Боюся, це не так в питанні з Кримом. Ставлення до Криму зовсім інше, ніж ставлення до Донбасу в цьому плані. Закінчився перехідний період, коли Криму приділялася особлива увага“, – каже Фесенко.