МВС переводить стрілки від справжньої реформи, коли говорить про презумцію правоти поліцейського – правозахисник

Дата: 07 Листопада 2016
A+ A- Підписатися

Міністерство внутрішніх справ підкидає інформаційні приводи, щоб відвернути увагу від необхідності реальних системних змін у реформуванні поліції.

Таку думку під час Правозахисного клубу в Києві висловив експерт Української Гельсінської спілки з прав людини (УГСПЛ) Олег Мартиненко.

Він шкодує, що в концепції реформування МВС викреслили пропозиції системних змін від правозахисників, і що ці системні зміни не обговорюються в суспільстві.
 
“Немає таких обговорень, щоб навіть спочатку невмотивований, схильний до корупції поліцейський, потрапивши в цю систему, був би змушений працювати відносно чесно і порядно. А тому що по-іншому не можна буде працювати. Це як на макаронній фабриці. Яке б ви тісто не завантажили – якісне або не дуже – усе одно на виході ви отримаєте макаронину стандартного розміру”, – говорить він.
 
Правозахисник вважає, що в правоохоронних органах має бути впроваджене електронне документування, яке дасть змогу відстежувати весь ланцюжок змін кримінальної справи.
 
“У комп’ютері не можна нічого стерти, не залишивши слідів. Коли будь-який прокурор як аудитор подивиться на зміни оперативника в якійсь справі, у нього виникне питання: “А чому ви це зробили? На якій підставі? Які ще в електронній базі є аргументи за ці зміни?” Такий оперативник явно отримає кримінальну статтю (за порушення – ред.)”, – вважає правозахисник.
 
“Електронний документообіг дає змогу не сидіти в кабінеті у начальника при узгодженні своїх документів. Вони надсилаються поштою із зазначенням дедлайну, коли документ повинен бути прийнятий. Начальник в електронній системі ставить галочку “Схвалено” або внесе свої зауваження. І це теж видно і, в разі чого, буде підлягати розбору в суді”, – додає він.
 
Упровадження електронного документообігу з навчанням персоналу по всій країні обійшлося б Україні в межах 18 мільйонів доларів.

“На реформу тільки патрульної поліції від початку було закладено 24 мільйони доларів. Потім, коли почали робити патрульну службу не в 5 містах, а майже в усіх обласних центрах, – розподілили до 3,5 мільйонів. Що у нас зараз би було, якби ми почали впроваджувати такі системні зміни”, – говорить Олег Мартиненко.
 
Він також упевнений, що МВС має позбутися тих підрозділів, які не є по суті поліцією, і роздати їх профільним міністерствам.

“УБОЗ має відійти до СБУ, тому що вся організована злочинність з міжнародними зв’язками – більше специфіка СБУ. Таким чином ми б запустили процес реформ в інших правоохоронних органах”, – наводить приклад Олег Мартиненко.

Правозахисник відреагував на пропозицію поліції збільшити адміністративне затримання з 3 до 24 годин, коли “людина знаходиться в стані алкогольного, наркотичного або іншого сп’яніння і може завдати шкоди собі чи оточуючим”.

“Потрібно просто домогтися, щоб у судах працювали чергові судді. Поліцейські не будуть тоді брати на себе роль борця зі злочинністю. Якщо поліцейський привезе домашнього дебошира до чергового судді о пів на третю ночі, то суддя може постановити 5 діб адміністративного арешту. Це буде однією із системних змін, яка говорить про те, що ми отримуємо не тільки іншу поліцію, але й суд”, – пояснює правозахисник.

“Вони можуть до безкінечності ганяти бабусь і боротися з паркуванням. Але якщо немає і політики торгівлі для цих бабусь і місць для паркування, то МВС приречене вирішувати соціальні проблеми поліцейськими методами. Поліцейські їх не вирішать і завжди будуть винні”, – додає він.

Олег Мартиненко також наголошує на корупційній складовій у кадровому доборі.

“МВС “втюхало” в закон про національну поліцію кадровий відбір на абсолютно всі посади або на розсуд керівництва, або за результатами конкурсу. Валізи з грошима як йшли, так ідуть за свої посади по певних каналах”, – вказує представник УГСПЛ.

Він також вважає, що системною зміною було б скасування військових звань і зв’язку кількості вислуги років із зірками на погонах.

“Згідно зі старою радянською системою, якщо ви відслужили три роки, то начальник зобов’язаний дати нову зірку. У нього немає вибору: він повинен або покарати підлеглого, щоб не дати, або повинен дати. У Європі ваша освіта – це ваша посада. Там не питають, хто ви, – капітан або майор. Ваша посада говорить, до якого рангу ви дійшли за рівнем своєї кваліфікації. Ви можете все життя бути начальником райвідділу або патрульним офіцером. І це нормально. Ніхто не зобов’язаний вас підвищувати за званням, якщо ви не здаєте нових іспитів, не подаєтеся на вакансії і так далі”, – пояснює Олег Мартиненко.

За його словами, МВС дуже талановито відсуває ці системні норми в сторону і робить “інформаційні викиди”:
 
“Презумпція правоти поліцейського – хороший привід поговорити. КОРД – відмінний спецназ. Усі в захваті. Усі спостерігають за системою відбору і вже забули, що у МВС є купа проблем. Наприклад, як мінімум три маленькі армії під керівництвом міністра внутрішніх справ. Це озброєний підрозділ прикордонної служби з бронетранспортерами, зенітками і вертольотами, міліцейські батальйони, які пішли виконувати благородну функцію, але не підпорядковуються міністру оборони, і Генштаб”, – пояснює Олег Мартиненко.

“Саме тому в нас ніколи не буде політичної волі до системних змін, тому що в даному випадку міністр внутрішніх справ буде почуватися спокійно. Він не притиснутий до стінки. У нього немає безвихідного становища. У нього навпаки маса козирів у руках, і він може диктувати волю і прем’єр-міністру, і президенту”, – резюмує правозахисник.

Микола Мирний, Центр інформації про права людини для “Громадського радіо” 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter