Президент не дозволив збирати докази корупції будь-якими засобами

Дата: 24 Червня 2015
A+ A- Підписатися

Порошенко наклав вето на законопроект, що передбачав збір громадянами доказів порушень будь-якими засобами.

Як пише “Українська правда“, президент Петро Порошенко ветував ухвалений Верховною Радою 22 травня закон, що впроваджував інститут громадського звинувачення у кримінально-процесуальне законодавство.

Як повідомляється у статусі документу на сайті парламенту, президент повернув законопроект депутатам зі своїми зауваженнями. За словами президента, законопроект порушує низку законів, статей Конституції і міжнародних документів у сфері прав людини.

Він зазначив, що законопроект має позитивний задум і може допомогти у боротьбі з корупцією, однак деякі пункти становлять потенційну небезпеку.

Проте права, що надаються Законом, … спричиняють ризики порушень Конституції і законів України, погіршення ситуації із дотриманням прав і свобод людини в державі, створюють загрози національній безпеці, чим нівелюється потенційний позитивний ефект від прийняття Закону“, – вважає Порошенко.

Зокрема, на думку президента, недопустимим є дозвіл збирати докази будь-якими способами і технічними засобами, у тому числі з порушенням прав інших людей, їх приниженням чи катуванням. Це несе загрозу національній безпеці і сприятиме тому, що іноземні розвідки зможуть більш вільно використовувати відповідні технічні засоби під прикриттям збору інформації для громадського обвинувачення.

Нагадаємо, експерт Центру політико-правових реформ і професор кафедри кримінального права КНУ ім. Тараса Шевченка Микола Хавронюк після ухвалення законопроекту парламентом зауважував, що законопроект надає фізичним особам невластиві їм повноваження, і в ньому ніяк не враховуються можливі мотиви зацікавленості людини, наприклад, бажання особистої помсти якомусь держслужбовцю.

За словами Миколи Хавронюка, при ветуванні законопроекту президентом було взято до уваги думки експертів – зокрема, щодо того, що Конституція України не передбачає нагляду з боку держави за додержанням законів приватними особами при проведенні оперативно-розшукової діяльності, а також що законопроект може спричинити неправомірне втручання в діяльність органів влади та посадових осіб або взагалі паралізувати їх діяльність.

Загалом я не заперечую більш активної участі громадськості у викритті корупціонерів. Але вона має здійснюватися ВИКЛЮЧНО в межах Конституції, Конвенції про захист прав і основоположних свобод людини та інших міжнародних договорів“, – зауважив експерт.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter