Правозахисники створили реєстр випадків насильства щодо цивільних мешканців в окупації

Дата: 30 Січня 2024
A+ A- Підписатися

Дослідники правозахисної асоціації Freerights збирають та систематизують інформацію про випадки страт, катувань та застосування інших форм насильства до мирних людей під час російської окупації. Для фіксування зібраних фактів експерти створили Чорний реєстр випадків страт, катувань і жорстокого поводження з цивільним населенням на тимчасово окупованих територіях України.

Водночас до реєстру не потрапили дані про воєнні злочини росіян проти українських військовополонених, а також про загибель цивільного населення від обстрілів. 

Про це Freerights повідомила під час презентації дослідження. 

Куп’янський відділок поліції, в ІТТ якого росіяни незаконно утримували цивільних бранців

Чорний реєстр охоплює події від 24 лютого 2022 до 31 серпня 2023 року. За цей період правозахисники виокремили, опрацювали та внесли до реєстру 432 випадки катувань. Водночас постраждалих за цими випадками може бути значно більше, наголосила Анастасія Малинка, інформаційна менеджерка Freerights.

“Ми не говоримо про кількість потерпілих, адже точну їхню кількість встановити неможливо. Один випадок може містити катування однієї людини або десятка людей чи навіть кількох десятків”, – зазначила Малинка. 

Серед зафіксованих фактів насильства найбільше їх трапилося в Херсонській області – 128 випадків. 119 фактів були зареєстровані в Київській області, 76 – у Харківській, 34 – у Запорізькій, 28 – у Чернігівській, 15 – у Сумській, 12 – в Миколаївській, 10 – у Донецькій, шість – у Луганській та чотири випадки – в Автономній Республіці Крим.

Аналітики опрацювали публічні виступи посадовців РФ, заяви російських пропагандистів, опубліковані перехоплені розмови військових, а також публікації про воєнні злочини Росії в медіа.

Freerights зазначає, що представлений реєстр допоможе дослідити злочини сил РФ: класифікувати їх, визначити найпоширеніші різновиди, мотиви вчинення.

Разом з презентацією Чорного реєстру представниця Всесвітньої організації проти катувань (OMCT) Марія Квіцінська представила напрацьовану організацією дорожню карту розслідування катувань і насильницьких зникнень, яка допоможе долучити зібрану інформацію до кримінальних проваджень та, зрештою, сприяти покаранню винних у цих злочинах. 

Вона зауважила, що карту створювали на прикладах трибуналів у Югославії та в Руанді, які адаптували до теперішньої ситуації в Україні. 

Представлена карта створена для того, щоб допомогти довести злочин проти людяності переслідування, що чинять сили РФ в Україні.

“Особливість злочину проти людяності полягає в тому, що це систематичний та широкомасштабний напад і він охоплює певні контекстуальні елементи. Це, зокрема, історичний, політичний, військовий контекст. Це є складовою частиною моделі злочину, які вчиняють росіяни. Відповідно, це треба враховувати під час розслідування”, – додала представниця ОМСТ.

Крім того, мапа має допомогти представникам громадських організацій, що документують воєнні злочини. Вона містить, зокрема, перелік конкретних запитань, якими можуть послуговуватися документатори під час польових місій. Їх складено в такий спосіб, щоб допомогти досліднику сформувати разом з опитуваним повніше картину подій та описати додаткові важливі контексти.

Нагадаємо, аналітики ZMINA опрацювали свідчення потерпілих від катувань, яких утримували в різних місцях на окупованих територіях. Правозахисники зазначають, що насильство щодо цивільних мешканців в окупації є частиною глобальної політики терору українців. Це також може бути доказом систематичності та широкомасштабності російських злочинів – елементів, що становлять злочини проти людяності. 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter