Правозахисники просять президента України повернути до ефіру 5 канал, “Еспресо” та “Прямий”

Дата: 07 Квітня 2022
A+ A- Підписатися

Українські правозахисники та правозахисні організації звернулися до президента Володимира Зеленського та керівництва держави з проханням повернути до ефіру телеканали “Прямий”, “Еспресо” та 5 канал і загалом утриматися від суттєвих обмежень свободи слова.

Текст звернення 7 квітня оприлюднила голова правління Центру громадянських свобод Олександра Матвійчук на своїй сторінці у фейсбуку.

Джерело: politeka.net

“Свобода слова є фундаментальною цінністю, яку Україна відстоює у війні з РФ”, — йдеться у тексті звернення.

Правозахисники нагадали, що вже наголошували на пагубності та помилковості рішення Ради нацбезпеки та оборони (РНБО) від 18 березня 2022 року, яке президент ввів у дію своїм указом наступного дня, 19 березня. Цим рішенням всі загальноукраїнські телеканали об’єднали та зобов’язали їх транслювати цілодобовий телемарафон “Єдині новини #UАразом”.

Кілька великих телеканалів, зокрема 1+1, ICTV, “Суспільне”, “Рада”, “Інтер”, “Україна 24” після початку війни добровільно вирішили об’єднатися в інформаційний марафон, чергуючи ведення новинних програм між собою. Водночас багато загальноукраїнських телеканалів далі продовжували мовлення як в межах загального марафону, так і самостійно.

Зокрема “Прямий”, “Еспресо” та 5 канал 12 годин брали участь в загальноукраїнському телемарафоні, а ще 12 годин здійснювали мовлення за власним графіком або у співпраці з іноземними медіа.

Хоча рішення об’єднати мовлення серйозно обмежує свободу слова на законних підставах, воно є непропорційним, заявили правозахисники.

“Досвід діяльності українських медіа за 40 діб війни переконливо довів: обмежувати свободу слова немає сенсу. Прагнення до свободи та хист самоорганізації нашого народу настільки потужні, що громадяни готові добровільно обмежити свої права й основоположні свободи без жодного примусу, якщо відчуватимуть у цьому необхідність”, — пояснили вони.

Відсутність здійснення цього рішення РНБО протягом двох тижнів для представників правозахисту означала, що їхні аргументи почуті. Проте 4 квітня вищеназвані телеканали відключили від цифрової мережі Т2.

“Поки що невідомо, хто саме віддав цей наказ, який є вочевидь незаконним. Таке рішення не об’єднує, а роз’єднує суспільство, що лише шкодить боротьбі з ворогом. Відтак, ми просимо президента України та керівництво держави повернути до ефіру телеканали «Прямий», «Еспресо» та 5 канал та загалом утриматися від суттєвих обмежень свободи слова”, — заявили українські правозахисники.

Звернення підписали Харківська правозахисна група, Українська Гельсінська спілка з прав людини, Чугуївська правозахисна група, Гельсінська ініціатива-ХХІ, Громадська організація “МАРТ”, Центр громадянських свобод, ГО “Територія успіху”, Ваад України, Конгрес національних громад України, БО Благодійний фонд “Людина і право”, Гуманітарна студія “Хвиля”, ГО Освітній центр “Простір толерантності”, Одеська обласна організація ВГО КВУ, ГО “Правозахисна Група “СІЧ”, БО “Фонд милосердя та здоров’я”, Херсонська обласна організація КВУ, ГО “Докудейз”, Центр правових та політичних досліджень “СІМ”, Медіа платформа “Вгору”, ГО “Черкаський правозахисний центр”, Український осередок Міжнародного ПЕН-клубу.

Раніше ZMINA повідомляла про те, що 5 канал має намір судитися з державним Концерном радіомовлення, радіозв’язку та телебачення (КРРТ), якщо його цифрове ефірне мовлення найближчим часом не відновлять.

Нагадаємо, що в ніч на 4 квітня КРРТ вимкнув телеканали “Еспресо”, “Прямий” та 5 канал із цифрового ефіру. Провайдер “Зеонбуд”, який зараз підпорядковується концерну, заявив, що не знає причин такого рішення.

Журналісти названих телеканалів вважають незаконним таке вимкнення, оскільки щодо цього не було рішення Нацради чи РНБО, та називають такі дії “диверсією” директора Концерну РРТ Кирила Данилова, пише видання.

Телеканали звернулися до президента з проханням втрутитись і захистити “право журналістів, які професійно воюють на інформаційному фронті, на професію і свободу слова”. Для цього Концерн РРТ має відновити мовлення каналів, заявили вони.

Правозахисники вважають, що вимкнення вказаних телеканалів без будь-яких пояснень є загрозою свободі слова та демократії в Україні. 
 
Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter