Правозахисники пропонують прописати у Конституції реформу судів та прокуратури
Правозахисники пропонують визнати юрисдикцію міжнародних судів, виробити процедуру зміни суддівського корпусу та реформу прокуратури.
Учасники платформи “Правозахисний порядок денний” звернулися до президента та народних депутатів з вимогою усунути недоліки у запропонованих змінах до Конституції в частині правосуддя.
Проект закону “Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)” №3524 зареєстрований в парламенті президентом України та перебуває на стадії підготовки до розгляду.
Потрібно чітко визначити базові речі на рівні Конституції, каже правозахисник Володимир Яворський. Питання роботи судової системи та відповідальності суддів зараз не прописані.
“Проблема в тому, що гарантії незалежності суддів потребують саме конституційного визначення, оскільки всім відомо, як легко у нас змінюються закони, особливо під політичним впливом”, – говорить правозахисник.
Експерти ППД відзначають позитивні моменти закону, але пропонують такі доповнення:
- визнання юрисдикції існуючих та створення нових міжнародних судів
- розширення можливостей використання конституційної скарги
- усунення монополії у наданні права на правову допомогу
- окреслення реформи прокуратури
- вироблення чіткої процедури зміни суддівського корпусу
Правозахисний Порядок Денний (ППД) – неформальна коаліція правозахисних організацій, що працюють у сфері моніторингу, аналізу та розробки законодавства відповідно до основних засад прав людини та основоположних свобод. Учасниками Платформи виступають Українська Гельсінська спілка з прав людини, Харківська правозахисна група, Центр Громадянських Свобод, Amnesty International в Україні, Центр інформації про права людини, Центр досліджень правоохоронної діяльності, Будинок прав людини в Києві, Центр “Соціальна Дія”, Проект “Без кордонів”, Євромайдан SOS.