Правозахисники закликають Раду скасувати закон про всеукраїнський референдум

Дата: 01 Грудня 2017
A+ A- Підписатися

Міжнародна фундація виборчих систем (IFES) та Центр політико-правових реформ (ЦППР) закликають Верховну Раду скасувати закон “Про всеукраїнський референдум” від 6 листопада 2012 року та невідкладно ухвалити нову редакцію на основі законопроекту № 2145а.

Про це експерт з питань конституційного права коаліції неурядових організацій “Реанімаційний пакет реформ” Юлія Кириченко заявила сьогодні на прес-конференції в Укрінформі.

За її словами, закон “Про всеукраїнський референдум” від 6 листопада 2012 року – це ганебний проросійський закон, який на сьогодні є закладеною бомбою Російської Федерації.

Як йдеться у спільній заяві, яку підтримали 29 громадських організацій, проект цього Закону був підготовлений без залучення експертної спільноти та громадськості та ухвалений з грубим порушенням конституційної процедури.

За словами правозахисників, закон 2012 року містить ряд положень, практичне застосування яких може мати негативний вплив на розвиток демократії в Україні.

Згідно з заявою, серед основних вад Закону:

  • відсутність положень, які б передбачали проведення публічних консультацій щодо проектів винесених на референдумів рішень, у тому числі проектів змін до Конституції України;
  • відсутність гарантій незалежності комісій з референдуму;
  • процедура внесення змін до Конституції, яка виключає Верховну Раду України з процесу перегляду Основного Закону, і яка суперечить положенням чинної Конституції України, які регламентують порядок внесення змін до Конституції;
  • можливість вибіркового блокування Центральною виборчою комісією будь-яких ініціатив щодо проведення певних референдумів з процедурних або інших підстав;
  • нерівні можливості для прихильників та опонентів питання референдуму;
  • можливість ухвалення на референдумі рішень меншістю виборців (у зв’язку з відсутністю у Законі вимог щодо мінімальної явки громадян у день референдуму).

У свою чергу старший радник з юридичних питань Міжнародної фундації виборчих систем (IFES) Денис Ковриженко на конференції підкреслив, що чинний закон про референдум є маніпулятивним.

“Закон дійсно є достатньо маніпулятивним і таким, що не відповідає нормальним європейським практикам і демократичним стандартам”, – відзначив він.

Автори заяви закликають президента України Петра Порошенка висловити своє ставлення до чинного закону і сприяти проведенню референдумів у законний спосіб, що відповідає міжнародним рекомендаціям, на основі нового закону.

“Висловіть свою позицію щодо закону імені Медведчука і Януковича про всеукраїнський референдум. Чому до цього часу він діє? Не вже це вам необхідно?”, – наголосила на прес-конференції Кириченко.

Вона нагадала, що на розгляді у Конституційному суді знаходиться подання 57 народних депутатів від 1 грудня 2014 року про визнання неконституційним закону про референдум. За її словами, вже 2,5 роки справа знаходиться на розгляді, але рішення і досі не прийнято.

У зв’язку із цим експерти закликають суддів КС, а також кандидатів на посади суддів від парламенту та президента після обрання не затягувати із розглядом цього подання і ухвалення рішення: “Зверніть увагу на справу про визнання неконституційним закону про всеукраїнський референдум”.

Експерт з питань конституційного права Центру політико-правових реформ Богдан Бондаренко зазначив, що “в парламенті є законопроект 2145а, який підписаний великою кількістю народних депутатів, і який має бути доопрацьований у зв’язку з необхідністю врахування з конституційними змінами 2016 року”.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter