Правозахисниця описала найгірший сценарій для України з точки зору прав людини

Дата: 26 Квітня 2017
A+ A- Підписатися

Найгіршим сценарієм майбутнього України з точки зору прав людини є втрата державності. 

Про це в інтерв’ю Центру інформації про права людини заявила координаторка Медійної ініціативи за права людини, журналістка та правозахисниця Марія Томак.

“Найпесимістичніший сценарій, як на мене, полягає у втраті державності.  Нам, правозахисникам та правозахисницям, тоді навіть ні до кого буде апелювати”, – сказала Томак.

За її словами, приклад Криму та ОРДЛО добре ілюструє, що означає окупація.

“Можливо, це багатьом із наших західних колег здається дивним, коли правозахисники, які апріорі в опозиції до держави, говорять про державність, але такими є українські реалії. Загальновизнаний факт, що, за великим рахунком, саме на активістах, волонтерах наша країна і втрималася. Першими відреагували на виклик появи внутрішньо переміщених осіб саме волонтерські групи. Ці люди досі тягнуть на собі функції держави”, – говорить Томак.

Водночас, найоптимістичніший сценарій, на її думку, це віднайдений баланс між громадянськими правами, з одного боку, та національною безпекою, з іншого. Оскільки сьогодні є загроза зловживання аргументацією щодо заходів безпеки задля збереження конкретними людьми влади й контролю за потоками.

На думку Томак, для оптимістичного сценарію також важливо пережити вигорання та розчарування в середовищі активістів, правозахисників та волонтерів.

“Сьогодні вже немає того адреналіну, який вирував під час Євромайдану, початкових етапів війни, й тримав нас усіх у тонусі. Зараз той етап, коли треба перелаштуватися на методичну роботу, розробку більш довгострокових (не на три дні) стратегій, доводити розпочаті справи до завершення. Не приховуватиму – це складно. Треба вчитися розставляти пріоритети. І навіть відпочивати”, – каже Марія Томак.

Також в умовах оптимістичного сценарію Томак бачить ратифіковану Стамбульску конвенцію, ратифікований Римський статут та реальну перспективу притягнення до відповідальності нинішнього російського керівництва.

“І це може статися лише в тому разі, коли Україна займатиме проактивну позицію, а не прийме “позу Почекуна””, – додає Томак.

Повну версію інтерв’ю з правозахисницею читайте в публікації Марія Томак: “У мені немає конфлікту журналістки і правозахисниці”.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: