Попри виклики війни, більшість українців не планують переїжджати зі свого регіону – опитування
Попри всі виклики, пов’язані з війною, переважна більшість опитаних українців, а саме 81%, не мають наміру залишати свій регіон. Водночас серед молоді у віковій категорії 18–29 років майже 40% планують у майбутньому змінити місце проживання, а 14% прагнуть виїхати за кордон.
Такими є результати опитування групи “Рейтинг”, проведеного у листопаді–грудні 2024 року.

У своєму регіоні респонденти найпозитивніше оцінюють комфорт проживання (75%), дозвілля (65%), а також доступність шкільної та дошкільної освіти (63%).
Найбільше невдоволення серед опитаних викликає нестача перспектив для молоді (56%), складнощі з працевлаштуванням (51%), відчуття небезпеки (51%) та низький рівень заробітної плати (48%).
Фактори, які сприяють єдності чи роз’єднанню українців, є певною мірою дзеркальними. Наприклад, згуртованості суспільства сприяє боротьба з корупцією (50%) та покращення економічної ситуації (44%). Водночас наростання корупції (58%) та економічний спад (49%) можуть призвести до суспільного роз’єднання.
Серед інших чинників, які можуть роз’єднувати громадян, респонденти виокремлюють вибори (29%) та різний досвід, отриманий під час війни (28%).
Натомість одним із ключових аспектів, що сприяє єдності населення, є процес відбудови країни, який підтримують 37% опитаних.
Згідно з результатами дослідження, 76% респондентів заявили про готовність долучатися до трансформаційних процесів у державі. Найбільший інтерес серед учасників опитування викликають теми боротьби з корупцією (52%) та перебігу війни (34%).
Проблематика окупованих територій хвилює значну частину громадян – 79% зазначили, що активно цікавляться ситуацією в цих регіонах, особливо це стосується мешканців прифронтових та прикордонних областей. Водночас половина опитаних (52%) вважає, що медіа недостатньо висвітлюють умови життя на тимчасово окупованих територіях.
Дослідження провела соціологічна група “Рейтинг” на замовлення Центру аналізу та соціологічних досліджень (CISR) Міжнародного республіканського інституту (IRI). Опитування охоплювало всю територію України, за винятком тимчасово окупованих регіонів, і тривало з 20 листопада по 4 грудня 2024 року.
Метод збору даних – телефонні інтерв’ю за допомогою комп’ютеризованої системи (Computer Assisted Telephone Interviews, CATI), що ґрунтувалися на випадковій вибірці мобільних номерів. Загалом у дослідженні взяли участь 2000 громадян України віком від 18 років. Вибірка не включала українців, які на момент опитування перебували за межами країни.
Нагадаємо, що більшість опитаних українців каже, що не планує покидати країну навіть після повного відкриття кордонів.