Більшість українців каже, що не планує покидати країну навіть після повного відкриття кордонів – опитування

Дата: 22 Січня 2025
A+ A- Підписатися

У разі повного відкриття кордонів для всіх категорій населення 70% опитаних українців висловили небажання переїжджати до іншої країни на постійне проживання.

Такими є результати всеукраїнського опитування “Україна єдина: національна належність, ідентичність, мова та державні атрибути”, яке провів Фонд “Демократичні ініціативи” ім. Ілька Кучеріва спільно із соціологічною службою Центру Разумкова в період із 29 листопада до 14 грудня 2024 року.

Фото: ДПСУ

Водночас 21% респондентів виявив готовність емігрувати за таких умов. Ще 9% учасників опитування не змогли чітко визначитися з відповіддю.

Найбільше про намір покинути країну в разі відкриття кордонів для всіх категорій населення повідомляли молоді люди віком від 18 до 29 років, що становить 33% загальної кількості. Зі зростанням віку частка тих, хто бажає переїхати за кордон на постійне місце проживання, зменшується. Серед респондентів віком 30–39 років таке бажання виявили 27%, у групі 40–49 років – 23%, серед опитаних 50–59 років – 16%, а серед людей, старших за 60 років, таких виявилося лише 9%.

Люди, які проживали до початку повномасштабного вторгнення в східних регіонах України, частіше за інших висловлювали готовність емігрувати – таких виявилося 26,5%. Серед тих, хто мешкав у західних областях, цей показник становив 23%. У центральних регіонах бажання виїхати на постійне проживання за кордон висловили 19% респондентів, а в південних областях таких лише 12%.

Основними причинами, які мотивують респондентів до переїзду за кордон на постійне проживання, є відсутність в Україні умов для розвитку (30,5%), небезпека для життя через активні бойові дії (29%) і недостатній рівень соціальної підтримки з боку держави (29%). Також 26% зазначили, що хочуть возз’єднатися зі своїми родичами, а 23% прагнуть убезпечити близьких, які від них залежать. Крім того, 21% респондентів назвали складнощі в пошуку роботи, яка б відповідала їхнім очікуванням і вимогам.

Метод дослідження face-to-face дозволив опитати 1518 людей віком від 18 років у більшості регіонів України, крім територій Запорізької, Донецької, Харківської та Херсонської областей, які перебувають під окупацією або в зоні активних бойових дій.

Дослідження базувалося на стратифікованій багатоступеневій вибірці. На перших етапах відбір респондентів здійснювався випадковим методом, а на фінальному – за статево-віковими квотами. Структура вибірки була адаптована до демографічних показників населення відповідних регіонів станом на початок 2022 року.

Теоретична похибка вибірки не перевищує 2,6%. Однак дослідники наголошують, що додаткові систематичні відхилення могли виникнути через наслідки російської агресії, зокрема масову евакуацію населення.

Нагадаємо, що протягом 2024 року близько 30,11 мільйона українців перетнули державний кордон України. З них 442,9 тисячі людей так і залишилися за кордоном, не повернувшись додому.

Кількість тих, хто не повернувся з-за кордону, зросла в 3,3 раза порівняно з 2023 роком, коли таких випадків було 134 тисячі. Найвищий показник зафіксували в червні 2024 року – тоді за кордоном залишилися 194 тисячі українців.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter