Незаконно засудженого до 13 років позбавлення волі кримського татарина Ленура Сейдаметова етапували до виправної колонії №2 Управління федеральної служби виконання покарань Липецької області.
Про це політв’язень повідомив своїй дружині Аджирі Сейдаметовій через тюремний зв’язок “Зона-телеком”, інформує громадське об’єднання “Кримська солідарність”.
У листі політв’язень розповів, що перебуває в місті Єлець на карантині.
“10 січня приїхав до в’язниці Єльця, до цього був у Воронежі та в Липецькій області. Весь цей час не міг зв’язатися через свята. 11 січня підняли на карантин – на два тижні. Зі мною з Криму Еміль (Зіядінов. – Ред.)…” – написав він у своєму листі.
17 лютого о четвертій годині ранку в Криму відбулися масові обшуки в Білогірську, Бахчисараї, Сімферополі, Севастополі та Радянському районі Криму. Ленур Сейдаметов, Тимур Ялкабов, Азамат Еюпов, Яшар Шихаметов, Ернест Ібрагімов та Олег Федоров після проведення слідчих заходів за місцем проживання в їхніх будинках були доставлені до УФСБ Криму, після чого взяті під варту та відправлені на судово-психіатричні експертизи, їм інкримінували статті 205.5, 30 та 278 КК РФ.
Як відомо, мешканці окупованої території перебувають під захистом Женевських конвенцій, що забороняють, зокрема, їхнє переміщення на території держави-окупанта чи за кордон. Правозахисники Регіонального центру з прав людини називають такі дії воєнним злочином і закликають мешканців Криму надсилати матеріали, які підтверджують цей воєнний злочин з боку Російської Федерації та окупаційної адміністрації півострова.
Вони просять надсилати копії підтверджувальних документів, фото- й відеоматеріали на електронну адресу Регіонального центру прав людини (
rchr.sev@gmail.com). Правозахисники гарантують конфіденційність і запевняють, що такі докази допоможуть їм у притягненні до відповідальності організаторів міжнародних злочинів у Криму в
Міжнародному кримінальному суді в Гаазі.
Нагадаємо, 14 лютого 2003 року на закритому судовому засіданні Верховний суд РФ визнав терористичною ісламську політичну партію
“Хізб ут-Тахрір”. Ця релігійна організація легально діє в Україні, зокрема в тимчасово окупованій Автономній Республіці Крим. Росія всупереч міжнародному гуманітарному праву використовує в Криму своє кримінальне законодавство.
Правозахисники вважають, що тоді рішення Верховний суд РФ ухвалив необґрунтовано, з порушенням гласності та рівності сторін, оскільки в закритому процесі брала участь лише сторона обвинувачення, а саме ФСБ. Представники організації не мали змоги донести свою позицію до справи. Водночас на території більшості країн світу організація діє без обмежень на рівні національних законодавств. В Україні діяльність партії не заборонена, активісти організації займалися випуском газети, могли відкрито говорити в ЗМІ та проводити масові публічні заходи.
ZMINA повідомляла, що вранці 17 лютого 2021 року в тимчасово окупованому Криму російські силовики
обшукали будинки в Сімферополі, Бахчисараї та Білогірську. Родичам на місцях проведення слідчих заходів працівники ФСБ заявили, що затриманим інкримінують статтю 205.5 КК Росії (“Організація діяльності терористичної організації та участь у діяльності такої організації”). Того ж дня незаконний “Київський районний суд Сімферополя” заарештував до 15 квітня 2021 року шістьох затриманих кримчан.
Нацполіція Автономної Республіки Крим відкрила кримінальні провадження через нічні масові обшуки російських силовиків у будинках кримських мусульман. Провадження порушили за ч. 2 ст. 162 (порушення недоторканності житла) і ч. 2 ст. 146 КК України (незаконне позбавлення волі). Санкції статей передбачають позбавлення волі на строк до п’яти років.
22 березня 2022 року Південний окружний військовий суд оголосив обвинувальний вирок політичним ув’язненим із Криму – Тимуру Ялкабову та Ленуру Сейдаметову. Кримськотатарським активістам призначено терміни 17 та 13 років у колонії суворого режиму. Справу розглядала колегія з трьох суддів – Романа Сапрунова, Різвана Зубаїрова та Сергія Гришина.
Згідно з матеріалами справи, обвинувачені не мали зброї, вибухівки, боєприпасів, не планували вчиняти терористичний акт та не закликали інших до терористичних дій.
Правозахисна спільнота в Україні переконана, що
деокупація Криму припинить систематичні грубі порушення прав людини на півострові з боку Російської Федерації. Для цього вони закликають країни підтримати Україну постачанням зброї та військовим обладнанням у достатній кількості.