Поліція отримала близько пів сотні заяв про сексуальне насильство, вчинене російськими військовими

Дата: 03 Червня 2022
A+ A- Підписатися

Від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну поліція отримала близько пів сотні заяв про сексуальні злочини російських окупантів.

Про це сьогодні під час брифінгу повідомила заступниця міністра внутрішніх справ України Катерина Павліченко.

Фото: portal.lviv.ua

“Тільки до підрозділів Національної поліції надійшло близько пів сотні звернень про сексуальні злочини окупантів. Зокрема це такі регіони, як Донеччина, Запоріжжя, Київщина, Луганщина, Харківщина, Херсонщина і Чернігівщина”, – зазначила Павліченко.

За її даними, відкрито 16 кримінальних проваджень за фактами сексуального насильства російських загарбників над українцями. Інформація про інші факти ще перевіряється, встановлюються потерпілі та збираються відповідні докази. 

Особливо вразливою в умовах війни є категорія неповнолітніх потерпілих. Випадки вчинення відносно них розпусних дій, фізичного та психологічного насильства, погроз вбивством, зґвалтування досліджуються наразі органами слідства на території Чернігівського, Херсонського, Харківського та Київського регіонів.  

Підрозділи Нацполіції вже мають підтверджену інформацію про зґвалтування неповнолітніх дівчат, також є підтверджені факти зґвалтування і жінок старшого віку.

Заступниця міністра внутрішніх справ також повідомила, що зараз в Україні працює 3 спеціалізовані поліцейські групи, які займаються питаннями фіксації, виявлення і документування сексуальних злочинів росіян щодо цивільного населення.

За її словами, до складу цих груп входять поліцейські, які мають досвід роботи з домашнім насильством, а також ювенальні поліцейські, які мають досвід роботи з дітьми, залучаються і психологи.

“Сексуальне насильство не розглядається більше як неминучий побічний ефект війни. Світова спільнота розуміє, що це – злочини, яким можна і потрібно запобігти, і покарати винних відповідно до норм міжнародного права”,  –  підсумувала Павліченко.

За її словами, МВС наразі тісно співпрацює з різними правоохоронними структурами і міжнародними організаціями та з громадськими організаціями, які також допомагають документувати і збирати всі ці докази.

Читайте також: Сексуальне насильство російськими військовими як воєнний злочин: виклики кваліфікації за національним законодавством

Нагадаємо, коаліція “Україна. П’ята ранку”, до якої входить і Центр прав людини ZMINA, збирає та документує воєнні злочини та злочини проти людяності під час російського вторгнення для національних та міжнародних механізмів правосуддя.

 Такими злочинами вважають:

 • умисні вбивства та заподіяння тяжких страждань;
 • катування і нелюдське поводження;
 • зґвалтування;
 • руйнування і привласнення майна, не спричинене військовою необхідністю;
 • примус цивільних чи військовополонених служити в збройних силах РФ;
 • використання населення як “живих щитів”;
 • депортація до Росії чи на окуповані нею території;
 • викрадення і незаконні арешти цивільних;
 • взяття заручників;
 • напади на військових, які припинили брати участь у воєнних діях;
 • віроломне використання форми чи знаків протилежної армії, емблеми Червоного Хреста;
 • використання забороненої зброї (наприклад, касетних боєприпасів);
 • використання отруйних речовин;
 • напади на релігійні й культурні установи;
 • розграбування суспільної та особистої власності тощо.

Надсилайте інформацію і докази про такі злочини у вашому населеному пункті на електронну адресу warcrimeSOS.UA@gmail.com. Перед цим ознайомтеся з детальною пам’яткою, як робити це правильно.

Якщо у вас є дані про викрадення або страти активістів, волонтерів, журналістів, представників органів місцевого самоврядування, повідомте про них нам на адресу: tp@humanrights.org.ua.

Якщо ви бажаєте пройти навчання і долучитися до команди волонтерів коаліції “Україна. П’ята ранку”, які документують воєнні злочини, заповніть онлайн-форму.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter