Чому в Україні не можна відновити військові суди – аргументи експерта

Дата: 03 Квітня 2017
A+ A- Підписатися

Сьогодні в Україні немає ні необхідності, ні можливості створювати спеціальні військові суди.

Таку думку в ефірі Громадського радіо висловив голова правління “Української фундації правової допомоги” Роман Мартиновський, який сам у минулому був військовим суддею.

Розмова з експертом пов’язана з недавньою пропозицією президента України відновити в Україні спеціальні військові суди, щоб дії командирів в бойовій ситуації оцінювали військові фахівці, військові експерти і військові судді, а не цивільні.

Такою ідеєю президент відреагував на рішення суду, який засудив генерала Назарова до ув’язнення на 7 років у зв’язку з його певною роллю в катастрофі транспортного літака ІЛ-76, що сталася 14 червня 2014 року. У результаті падіння літака, який збили бойовики над Луганськом, загинуло 49 десантників.

Однак Мартиновський вважає, що на сьогодні об’єктивних причин для того, щоб відроджувати військові суди, нема.

За його словами, в Україні до 2010 року існувала система, коли за військові злочини військових судили спеціальні військові суди, в яких були спеціальні судді. Вони пройшли спецпідготовку, більшість суддів були випускниками військового інституту Міністерства оборони, який знаходився в Москві, і вони були всі військовослужбовцями.

Суди розглядали справи про військові злочини, тобто про ті злочини, які були пов’язані з особливостями військової служби, а також розглядали справи щодо військовослужбовців, які вчинили і загальні злочини.

Ті суди експерт вважає даниною традиціям Радянського Союзу. Він також зазначив, що сьогодні військові суди діють у країнах з високим рівнем мілітаризації (США, Австралія, Великобританія, Данія, Ізраїль, Єгипет, Канада, Росія), де є велика кількість професійних військовослужбовців і численна армія.

У той же час в Україні сьогодні відбуваються військові дії, але це не підтверджено положеннями чинного законодавства України.

“Відповідно до чинного законодавства, у нас немає війни”, – говорить Мартиновський.

Крім того, відтворені військові суди, за словами експерта, повинні бути або “надзвичайними”, або “особливими”, як сказано в Конституції. Але в теперішній редакції Конституції створення таких судів прямо заборонено.

Мартиновський пояснив, що прибрати цю заборону не можна, оскільки Верховна Рада України через статтю 158-ї КУ не може двічі переглядати одні й ті самі положення Конституції в період своєї каденції.

А у 2016 році був переглянутий розділ 8 Конституції, який називається “Правосуддя”. І в статті 125 прямо зазначено, що створення надзвичайних і особливих судів не допускається.

“Є експертна думка, що ці суди не можуть належати ні до надзвичайних, ні до якихось особливих, але, якщо існують різні думки, то, цілком ймовірно, крапку в цій суперечці має поставити лише Конституційний суд”, – говорить Мартиновський.

Він також висловлює побоювання, що в разі створення таких судів туди складно буде дібрати персонал.

“Ті судді, які були звільнені 7 років тому? Вибачте, але за 7 років багато хто вже влаштували своє життя, і в них немає ні найменшого бажання повертатися до своєї діяльності. Багато хто з них уже працює в апеляційних і вищому суді, вони не повернуться в гарнізонний суд. По суті, ці суди потрібно буде формувати заново, а значить, заново вчити суддів. На момент ліквідації військових судів, загальна кількість суддів була близько 70 осіб. Чи не простіше нам на сьогодні вирішити питання у такий спосіб, щоб таку кількість суддів у тих районах, які прилягають до зони АТО, додатково підготувати в плані розгляду справ про військові злочини? Чи не дешевше це буде?”, – зазначає Мартиновський.

Він також вважає, що заява президента про військові суди на фоні критики вироку Назарову може бути розцінена як спроба тиску на апеляційний суд.

“Я б на місці президента враховував те, яку посаду він сьогодні займає, і не дозволяв би собі таких висловлювань, оскільки попереду апеляційне провадження. І на сьогодні можна говорити про те, що така поведінка президента може свідчити про спробу чинити тиск на апеляційний суд”, – підсумував Мартиновський.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter