Порошенко хоче відновити військові суди, бо не можна генералу в тюрму на 7 років

Дата: 29 Березня 2017
A+ A- Підписатися

Президент України Петро Порошенко пропонує відновити в Україні спеціальні військові суди.

Про це він написав у Facebook, повідомляє ВВС.

Діяти такі суди будуть відповідно до існуючих міжнародних практик, каже президент.

“Оцінювати дії командирів у бойовій обстановці повинні військові спеціалісти, військові експерти і військові судді, а не цивільні. Принаймні зараз, поки триває ця жахлива підступна гібридна війна”, – заявив президент.

На його думку, рішення військових судів не будуть ставитися під сумнів військовими.

Президент заявив, що не може мовчати після вироку одного з цивільних судів, який засудив бойового генерала до ув’язнення на 7 років. Ім’я генерала і назву суду президент не назвав.

Але, як відомо, нещодавно Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області засудив до семи років в’язниці генерала Віктора Назарова. Він є ключовим фігурантом гучної справи про збитий сепаратистами літак і загибель 49 українських військових під Луганськом у червні 2014 року.

“Розумію горе родин. Але по-справжньому винним у загибелі наших героїв є ворог, який віроломно вдерся на нашу землю”, – заявив Петро Порошенко.

За його словами, стриножити командирів судовими рішеннями було б нерозумно з точки зору гарантування обороноздатності та безпеки.

“Перед командирами всіх ланок військового управління постало питання: чи треба захищати свою країну, судова система якої зараз створена так, що всі твої рішення і дії будуть трактуватися як злочин?”, – запитує у Facebook головнокомандувач ЗСУ Віктор Муженко.

Він також не згадує ні ім’я генерала, ні судове рішення, про яке йдеться, проте каже, що в Україні створили “небезпечний прецедент, який може мати фатальні наслідки для держави”.

Віктор Муженко називає цікавою позицію військової прокуратури і запитує, чи призначена вона “тільки карати, чи може також захищати командирів?”

Водночас, юристи Української гельсінської спілки з прав людини, посилаючись на матеріали досудового та судового слідства, роблять висновок, що під час проведення військової операції з передислокації додаткових сил та засобів, жодна з відповідальних осіб не підійшла до виконання своїх обов’язків професійно та ретельно.

На переконання правозахисників, командування не тільки не підійшло ретельно до планування операції, а цинічно проігнорувало всі попередження і послало на вірну смерть 49 військових.

Крім того, юристи наголошують і на відповідальності нижчестоящих осіб, які також мали оперативну інформацію, і повинні були вжити необхідні заходи безпеки, але сліпо виконали наказ, таким чином не попередивши катастрофи.

Адвокати родичів загиблих ще в грудні 2015 року подали скаргу до Європейського суду з прав людини щодо неефективності розслідування. Подання наразі знаходиться на розгляді, що свідчить про те, що ЄСПЛ сприйняв аргументацію українських юристів.

Нагадаємо, український військово-транспортний літак зазнав аварії 14 червня 2014 року. Він вилетів із Дніпропетровська, його обстріляли під час заходу на посадку в аеропорт Луганська. На борту літака були дев’ять членів екіпажу і 40 військовослужбовців. Усі вони загинули.

Тодішній керівник “Луганської народної республіки” Валерій Болотов заявив, що український літак збили представники самопроголошеної республіки.

Генерал-майор Генштабу Віктор Назаров був арештований у листопаді 2014 року. Його підозрювали у службовій недбалості. Сторона звинувачення довела, що генерал Назаров проігнорував попередження Служби безпеки України про загрозу обстрілу літака бойовиками і дозволив операцію з перекидання десантників з Дніпропетровська в Луганськ.

Сам Віктор Назаров заперечує свою причетність до катастрофи Іл-76 і стверджує, що інформація СБУ про готовність бойовиків збити літак надійшла до штабу АТО занадто пізно.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter